LoL obstawianie 2026: ile realnie zostaje z kursu u legalnych bukmacherów

Updated November 2026
Licensed
usAvailable in US
Fast payouts
18+ Only
Dłonie z ołówkiem nad notatnikiem w kratkę obok laptopa z neutralną tabelą
Kurs z oferty to dopiero punkt wyjścia. Liczy się to, co zostaje po podatku i marży.

Obstawianie LoL w 2026 roku jest legalne wyłącznie u bukmacherów z zezwoleniem Ministra Finansów. Mecze League of Legends trafiają do oferty każdego z dziewięciu porównanych operatorów, ale sama obecność w kuponie niewiele jeszcze obiecuje. Podatek od stawki, wąskie rynki i ograniczone transmisje obniżają realną wartość każdego zakładu, zanim mecz w ogóle się zacznie. Przy 12% potrącanych od stawki kurs 1,45 daje w praktyce 1,276. Tyle zostaje z kursu.

Na dłuższym dystansie gracz traci więc na każdym kuponie, a z każdym kolejnym zdarzeniem w AKO rośnie skuteczność potrzebna do wyjścia na zero. Uczciwa przewaga zostaje tylko w dwóch miejscach. Pierwsze to promocje, w których operator znosi podatek, jak Betclic do 1000 zł sumy stawek czy TOTALbet na AKO od trzech zdarzeń. Drugie to typowanie bez stawki, gdzie nie ma czego stracić, choć i gotówkowej wygranej nie ma.

Zakłady na LoL tylko z polskim zezwoleniem, a gra poza nim kosztuje całą wygraną

Obstawianie LoL w 2026 roku zaczyna się od pytania prostszego niż wybór kursu: kto w ogóle może taki zakład przyjąć. Rozstrzyga o tym zezwolenie Ministra Finansów, które na przyjmowanie zakładów przez internet ma 17 spółek. Do tej grupy należą LV BET, STS, Fortuna, Betclic, Superbet, Betfan, TOTALbet, ETOTO i Betters, a mecze League of Legends ma w ofercie każde z tych dziewięciu biur. Dzielą je szerokość rynków, transmisje i akcje podatkowe. Status prawny mają jednak identyczny, więc legalne zakłady na LoL nie wymagają szukania okrężnych dróg.

Nadzór kosztuje, a rachunek przychodzi przy każdym kuponie. Od stawki potrąca się 12% podatku, więc ze 100 zł do gry trafia 88 zł, a znoszą ten koszt tylko nieliczni operatorzy i wyłącznie w wybranych akcjach. Limity też są realne. W STS dobowa pula szybkich wypłat wynosi 50 000 zł, w Betclic 200 000 zł, a Betters przyjmuje jednorazowo zlecenie najwyżej na 20 000 zł. Pieniądze trafiają na rachunek gracza dopiero po weryfikacji tożsamości, u kilku operatorów wyłącznie przelewem bankowym. Taka jest cena ochrony, którą daje polska decyzja.

Oferta spoza tej listy kusi zwykle brakiem podatku, tyle że zamienia go na ryzyko o rząd wielkości większe. Za udział w grze u podmiotu bez polskiego zezwolenia grozi kara w wysokości 100% wygranej, liczonej bez odliczenia stawek, a przepis art. 89 ust. 1 pkt 6 obowiązuje od 1 kwietnia 2017. Najwięcej waży tu drugie zastrzeżenie. Podstawą kary nie jest zysk, tylko cała kwota wygranych, dlatego nawet obstawiający, który wychodzi z bukmacherem na zero, traci pieniądze.

Weźmy sezon złożony z 10 kuponów po 100 zł, czyli 1000 zł obrotu. Cztery z nich wchodzą z wypłatą po 250 zł, co daje 1000 zł wygranych i bilans dokładnie zerowy. Kara wynosi wtedy 1000 zł, a remis z bukmacherem kończy się stratą całego obrotu. U legalnego operatora ten sam obrót obciążyłby podatek w kwocie 120 zł, czyli ponad osiem razy mniej.

Uwaga! Kara za grę u operatora bez polskiego zezwolenia wynosi 100% wygranej i nie odlicza się od niej postawionych stawek. Trafiony kupon za 100 zł po kursie 2,00 to 200 zł wypłaty i 200 zł kary, czyli strata całej stawki mimo wygranego typu.

Poza ryzykiem finansowym dochodzi bariera techniczna. Od 1 lipca 2017 działają blokady domen operatorów bez zezwolenia, a rejestr liczy dziś ponad 55 000 wpisów. Przy takiej skali strona z kursami na esport, choćby na mistrzostwa świata, może zostać zablokowana w dowolnym momencie. Razem z adresem znika wtedy zwykły dostęp do konta i salda, a gracz zostaje bez narzędzia, którym mógłby dochodzić swoich pieniędzy.

Czy obstawianie League of Legends jest w Polsce legalne?

Tak, jeśli zakład przyjmuje spółka z zezwoleniem Ministra Finansów. Każdy legalny operator działa na decyzji z konkretnym numerem: STS ma zezwolenie nr DAG10.6831.4.2023 ważne do 20 lutego 2030, a Fortuna zezwolenie nr DAG9.6831.4.2023 z 11 stycznia 2024. Licencja wydana za granicą nie zastępuje polskiej.

Osoba przy biurku porównuje dziewięć jednakowych paneli na monitorze
Zezwolenie ma dziewięciu operatorów, ale pełną ofertę rynków na LoL daje tylko część z nich.

Dziewięciu legalnych bukmacherów z League of Legends: kto daje rynki, kto tylko szyld

Numer decyzji ma każdy z dziewięciu porównanych operatorów, a nad wszystkimi czuwa Minister Finansów. Nadzór ma swoją cenę: podatek od stawki pobierany przy kuponie, obowiązkowa weryfikacja tożsamości przed wypłatą i bonusy obwarowane obrotem. Sam fakt, że bukmacher League of Legends ma tę grę w ofercie, mówi przy tym niewiele. U jednego pod nazwą gry kryje się głównie zwycięzca meczu i kilka rynków dodatkowych, u innego handicapy na zawodników albo zakład na penta kill w finale mistrzostw. Różnica jest zasadnicza.

Wskaźnik wypłaty pochodzi z piłki nożnej, koszykówki i tenisa (67 zdarzeń), w przypadku Betters z rynku 1X2 na 18 meczach Ligi Europy, więc o kursach na LoL świadczy tylko pośrednio. Rozrzut i tak jest wyraźny: od 94,86% w LV BET do 91,11% w Betclic, czyli 3,75 punktu procentowego. Przy 1000 zł obrotu oznacza to statystycznie około 37,50 zł mniej zwrotu jeszcze przed podatkiem. Dla gracza, który stawia regularnie, taka luka przez sezon przestaje być drobiazgiem.

Pierwsza tabela zestawia podstawy: datę zezwolenia, próg wejścia, deklarowane tempo wypłaty, ofertę powitalną i jedną cechę, która odróżnia operatora od reszty. Kwoty bonusów podano w maksymalnym wariancie, a ich realny koszt rozkłada się dopiero przy omówieniu każdej marki.

Operator Licencja Minimalna wpłata Szybkość wypłaty Bonus Wyróżnik
LV BET MF, 13.05.2016, przedłużone 13.05.2022 1 zł ok. 10 min (Rapid Pay) do 600 zł plus 50% i 30% kolejnych wpłat, obrót 4x, 3x, 2x transmisje esportu z Twitcha bez konta
STS MF, ważne 20.02.2024–20.02.2030 2 zł ok. 10 min (STS Pay) do 600 zł z trzech wpłat, obrót 2x zakłady na zwycięzcę MŚ i region triumfatora
Fortuna MF, 11.01.2024 0,01 zł przelewem ok. 15 min w godzinach pracy banku 50 zł we freebetach i zakład bez ryzyka do 200 zł BetBuilder bez podatku
Betclic MF, przedłużone na 6 lat od 05.10.2024 2 zł w dniu zlecenia 100 zł we freebetach za cztery wyzwania bez podatku do 1000 zł sumy stawek
Superbet MF, przedłużone 17.04.2025 1 zł do 15 min (Przelewy24) freebet do 200 zł i 20 zł za aplikację podwyższone kursy na LoL i CS2
Betfan MF, ważne do 28.10.2030 2 zł ok. 15 min w godz. 8:00–0:00 do 600 zł z trzech wpłat, obrót 1x KDA, quadra i penta kill na MŚ
TOTALbet MF, 20.10.2023 1 zł średnio ok. 8 min 3 zakłady bez ryzyka po 111 zł AKO bez podatku przez całą dobę
ETOTO MF, 28.11.2014, przedłużone 29.09.2020 1 zł średnio ok. 15 min 100% do 500 zł, obrót 3x bez podatku dla nowych klientów od kursu 1,85
Betters MF, 16.04.2021 na 6 lat 10 zł szybki przelew do 430 zł i do 820 zł, obrót 5x i 4x wpłaty siedem tytułów esportowych

Kolumna wyróżników dzieli stawkę na dwie grupy. Cztery marki konkurują podatkiem, każda na innych warunkach, pozostałe pięć rynkami albo transmisjami. Dla fana LoL żadna z tych przewag nie działa w pełni: zniesienie podatku rzadko dotyczy wszystkich kuponów, a transmisje esportu potwierdza tylko jeden operator.

Druga tabela schodzi głębiej, w wypłaty. Hasło „wypłata w 10 minut” brzmi tak samo u kilku marek, lecz za każdym razem kryje inny dobowy limit, inną minimalną kwotę i inną listę dozwolonych metod.

Operator Minimalna kwota Czas Prowizja lub opłata Dobowy limit szybkich wypłat Dozwolona metoda wypłaty
LV BET 10 zł ok. 10 min w godz. 8:00–1:00, wyjątkowo do 7 dni roboczych brak 100 000 zł przelew w zł na rachunek gracza
STS 1 zł ok. 10 min, także w weekendy; zwykły przelew 1–2 dni robocze 2% od środków nieobróconych 50 000 zł STS Pay: rachunek bankowy, PayPal, Revolut
Fortuna 0,01 zł ok. 15 min, zwykły przelew do 24 h, po wyczerpaniu puli do 7 dni roboczych brak 1 000 000 zł przelew na rachunek bankowy
Betclic 1 zł w dniu zlecenia, po wyczerpaniu puli do 7 dni, akceptacja do 48 h brak danych 200 000 zł przelew bankowy
Superbet 1 zł do 15 min, przelew do 2 dni roboczych, rzadko do 7 dni brak danych brak danych Przelewy24
Betfan 10 zł ok. 15 min w godz. 8:00–0:00 brak brak danych przelew bankowy po pełnej weryfikacji
TOTALbet 1 zł średnio ok. 8 min, przy weryfikacji do 48 h brak 5000 zł w Pay Express przelew lub Pay Express na rachunek z rejestracji
ETOTO brak danych średnio ok. 15 min, termin do 3 dni brak brak danych przelew na rachunek bankowy
Betters 1 zł szybki przelew brak brak danych; 20 000 zł na jedną wypłatę szybki przelew na rachunek gracza

Najbardziej rozjeżdżają się limity. Pula Fortuny jest dwieście razy większa niż 5000 zł dostępne w Pay Express w TOTALbet, a po jej wyczerpaniu nawet Fortuna przechodzi na termin do 7 dni roboczych. Opłata w STS wygląda niewinnie, dopóki nie przeliczy się jej na konkretną kwotę: 2% od 500 zł wpłaconych i niepostawionych to 10 zł straty. LV BET i Betfan nie przyjmą zlecenia poniżej 10 zł, co przy drobnych wygranych z LoL potrafi zamrozić resztkę salda.

LV BET

Za marką stoi LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z Katowic, z zezwoleniem z 13 maja 2016, przedłużonym decyzją z 13 maja 2022. Esport ma tu osobną sekcję, w której obok League of Legends są Counter-Strike 2, Dota 2, Valorant i Mobile Legends. Z rozgrywek LoL w ofercie pojawiają się mistrzostwa świata, EMEA Masters i kwalifikacje LoL Championship Pacific. Najmocniejszym argumentem pozostają transmisje esportu z serwisu Twitch, dostępne bez zakładania konta i bez wpłaty, a wypłata 94,86% to najwyższy wynik w całej dziewiątce.

Przy samym LoL widać jednak paradoks. Mecz da się obejrzeć bez logowania, ale postawić na niego w trakcie gry już nie, bo zakładów na żywo przy League of Legends brak, a zestaw rynków ogranicza się do zwycięzcy i kilku pozycji dodatkowych. Bonus jest głębszy, niż sugeruje nagłówek: obrotowi podlega także wpłata, więc przy pełnych 600 zł trzeba wygenerować (600 + 600) × 4 = 4800 zł obrotu po kursie od 1,75 w 30 dni. Regulamin dopuszcza odmowę wypłaty, gdy obrócono mniej niż połowę wpłaconych środków. Pieniądze wracają wyłącznie w złotych na rachunek gracza, od 10 zł.

STS

STS S.A. z Katowic, z grupy Entain CEE, działa w Polsce od 1997, a obecne zezwolenie internetowe obowiązuje od 20 lutego 2024. Spośród dziewięciu marek ta ma najbardziej esportowy rodowód: wspiera esport od 2018 i sponsoruje Polską Ligę Esportową. W osobnym dziale League of Legends znajdują się EMEA Masters, Asia Invitational i kwalifikacje LTA, a do tego zakłady długoterminowe na zwycięzcę mistrzostw świata i region triumfatora. Zakłady na żywo, cashout dla kuponów SOLO i AKO oraz bet builder są dostępne.

Słabsza strona to podatek, którego STS nie znosi w żadnej akcji. Transmisje w STS TV wymagają salda albo kuponu od 2 zł z ostatnich 24 godzin, a wymieniona oferta obejmuje ligi piłkarskie, NBA, tenis, siatkówkę i hokej, bez esportu. Pakiet „do 600 zł” wymaga w sumie 1100 zł wpłat: 100 zł dla pierwszego progu, 400 zł dla drugiego i 600 zł dla trzeciego, z obrotem 2x po kursie od 1,91 w 90 dni. Zakład bez ryzyka do 100 zł zwraca stawkę bez potrącenia podatku. Wypłata idzie wyłącznie przez STS Pay, a aplikacji na Androida nie ma w Google Play.

Fortuna

FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z Cieszyna należy do Fortuna Entertainment Group, marka działa od 1990, w Polsce od 2005. Dział League of Legends wymienia LEC, LCK, LPL, CBLOL, VCS, Mid-Season Invitational, European Masters i mistrzostwa świata, więc lista rozgrywek jest długa. Podstawowym rynkiem pozostaje wskazanie zwycięzcy meczu. Wyróżnikiem są kupony BetBuilder rozliczane bez podatku od gier, bez minimalnego kursu i bez minimalnej stawki, a dobowa pula natychmiastowych wypłat sięga 1 000 000 zł.

Kłopot zaczyna się już przy nawigacji, bo esportu w niej nie ma i dział LoL trzeba odszukać samodzielnie. Zwolnienie z podatku działa wyłącznie na BetBuilderze, więc fan LoL skorzysta z niego tylko przy meczach, które ten kreator obejmuje. Wypłata 92,43% to drugi najniższy wynik w stawce. Pakiet powitalny w sumie daje 50 zł we freebetach przy kursie od 2,00 i zakład bez ryzyka do 200 zł ze zwrotem w gotówce, bez obrotu wygranych. Na koncie tymczasowym maksymalna wygrana wynosi 2279,99 zł i wypłaty zlecić nie można.

Betclic

Licencję Ministra Finansów ma tu maltańska BEM Operations Limited z grupy Banijay Gaming, działająca w Polsce przez Gaming in Poland Sp. z o.o. Zezwolenie z 26 września 2018 przedłużono na sześć lat liczonych od 5 października 2024, czyli do października 2030. Kupony rozlicza się bez podatku od gier, dopóki suma stawek nie przekroczy 1000 zł. W aplikacji iOS operator ma ocenę 4,8 przy ponad 43 000 głosów, a bet builder działa pod nazwą MyCombi.

Po przekroczeniu progu kupony SOLO i niekwalifikujące się AKO rozlicza się ze współczynnikiem 0,94, jeśli mniej niż połowa stawek trafia na kupony AKO z dwóch zdarzeń o kursie od 1,20. Przy 100 zł po kursie 2,00 wypłata wynosi wtedy 188 zł zamiast 200 zł. Wypłata 91,11% jest najniższa w dziewiątce, więc część przewagi podatkowej zjada marża. Cztery wyzwania powitalne dają łącznie 100 zł we freebetach w 14 dni. Akceptacja wypłaty trwa do 48 godzin, weekendy i święta się nie liczą, a transmisje esportu w Betclic TV nie są potwierdzone.

Superbet

Superbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z Warszawy działa w Polsce od 2019, zezwolenie przedłużono 17 kwietnia 2025. Przy League of Legends oferta wychodzi poza zwycięzcę meczu: obejmuje handicapy i totale na drużyny oraz na zawodników. Na mecze LoL i Counter-Strike 2 operator przygotowuje podwyższone kursy. Wypłata 94,16% daje drugie miejsce w stawce, a darmowe transmisje nie wymagają ani wpłaty, ani zakładu, choć obejmują tenis i czołowe ligi piłkarskie, a esportu nie potwierdzono.

Podatek obciąża tu każdy zakład bez wyjątku. Freebet 100% pierwszej wpłaty do 200 zł nie ma obrotu, ale wypłacana wygrana maleje o jego nominał: trafiony freebet 200 zł po kursie 2,00 daje 400 zł, z czego na konto trafia 200 zł. Regularnie pojawiają się skargi na powolną weryfikację tożsamości i limitowanie kont wygrywających graczy, co dla kogoś, kto gra właśnie na podwyższonych kursach LoL, jest ryzykiem wprost. Wypłata działa tylko przez Przelewy24, a transmisji nie obejrzy się w osobnym oknie.

Betfan

BetFan Sp. z o.o. z Warszawy dostała pierwsze zezwolenie 29 października 2018, a obecne obowiązuje do 28 października 2030. Na mistrzostwa świata w League of Legends oferuje zakłady na zwycięzcę, pojedyncze mecze fazy grupowej i rynki specjalne: zawodnika z najwyższym KDA w finale oraz quadra kill i penta kill. Zakłady na żywo obejmują także esport. Pod względem głębokości rynków na LoL to najbogatsza propozycja w tej stawce.

Za tę głębokość płaci się kursem, bo na części rynków marża jest wyższa niż u konkurencji, a akcji znoszącej podatek brak. Bonus 100% do 200 zł od każdej z trzech wpłat ma tylko jednokrotny obrót, lecz na kuponach AKO od dwóch zdarzeń po kursie od 3,00 i w 10 dni. Kurs 3,00 to około 33% szans jeszcze przed marżą. Nominał freebetu 25 zł odejmuje się od wypłaty, cashout działa po obniżonej kwocie, a czat obsługi jest czynny tylko przez część doby.

TOTALbet

TOTALbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z Warszawy, wśród której wspólników są spółki grupy Time i Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych, przyjmuje zakłady od 2018, a aktualne zezwolenie nosi datę 20 października 2023. Esport obejmuje Counter-Strike, League of Legends, Dota 2 i Rainbow Six. Kupony AKO rozlicza się bez podatku od gier przez całą dobę, a przelew dociera średnio w około 8 minut, najszybciej w porównaniu.

Zwolnienie z podatku działa tylko na kuponach wielozdarzeniowych, a każde dodatkowe zdarzenie dokłada marżę. Bet buildera brak, transmisje są nieliczne i przy esporcie niepotwierdzone, pojawiają się też skargi na działanie cashoutu. Pakiet 3 × 111 zł, czyli 333 zł zakładów bez ryzyka, zwraca stawkę na saldo depozytowe bez obrotu, ale trzeba go uruchomić w 48 godzin. Wpłata przez Paysafecard kosztuje 7,5%, czyli 7,50 zł od każdych 100 zł. Pay Express ma limit 5000 zł na dobę, a pieniądze trafiają tylko na rachunek podany przy rejestracji.

ETOTO

E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z Warszawy, zarejestrowana w 2010, przyjmuje zakłady przez internet od 2014, z zezwoleniem z 28 listopada 2014 przedłużonym 29 września 2020. League of Legends jest w ofercie esportu, która nie ma w serwisie osobnej sekcji. Nowi klienci grają bez podatku od gier przy kursie od 1,85, a wypłata 94,00% plasuje markę w górnej połowie stawki.

Na żywo oferta obejmuje piłkę nożną, tenis i koszykówkę, z limitem czterech zdarzeń jednocześnie, a transmisji wideo nie ma w ogóle, także przy esporcie. Bonus 100% do 500 zł wymaga wpłaty od 50 zł i obrotu 3x wartości bonusu, czyli 1500 zł na kuponach od trzech zdarzeń, z kursem kuponu od 2,00, w 14 dni. Do tego czasu wypłata jest zablokowana. Termin wypłaty sięga trzech dni, zlecenia z godzin 22:00–8:00 i z weekendów idą dłużej, a pierwsza wymaga dodatkowej weryfikacji.

Betters

Silesia Entertainment Sp. z o.o. z Cieszyna działa na rynku od 2021, z zezwoleniem z 16 kwietnia 2021 wydanym na sześć lat, czyli do kwietnia 2027. Esport obejmuje siedem tytułów: Counter-Strike, League of Legends, Overwatch, Call of Duty, King of Glory, StarCraft 2 i Valorant. Przy LoL zestaw rynków jest wąski, choć obejmuje czas trwania mapy. Wypłata 94,02% pochodzi z innego pomiaru niż u reszty, więc wprost porównać jej nie można.

Szeroka lista gier nie przekłada się na głębię oferty. Transmisji brak, akcji znoszącej podatek również. Bonus liczy obrót od wpłaty: przy pełnych 430 zł trzeba obrócić 2150 zł, a w drugim etapie 1640 zł wpłaty daje 820 zł bonusu i 6560 zł obrotu, w obu przypadkach po kursie od 2,10 i w zaledwie 7 dni. W trakcie bonusu wypłaty są zablokowane, środki bonusowe ruszają dopiero przy zerowym saldzie głównym, a jednorazowo można wypłacić najwyżej 20 000 zł.

Rodzaje zakładów na LoL: dużo nazw rynków, mało rynków w praktyce

Betters nie jest tu wyjątkiem, tylko najwyraźniejszym przykładem reguły, która obejmuje całą kategorię. Zakłady bukmacherskie League of Legends wyglądają w opisach operatorów okazale: Betfan wymienia zawodnika z najwyższym KDA w finale oraz quadra i penta kill, Superbet handicapy i totale na drużyny i na zawodników, Betters czas trwania mapy. Pod tymi nazwami kryje się jednak skromny rdzeń. W Fortunie podstawowym rynkiem LoL jest wskazanie zwycięzcy meczu, a LV BET ogranicza zestaw do zwycięzcy i kilku rynków dodatkowych. Egzotyka pojawia się głównie przy największym turnieju, bo specjalne rynki Betfanu dotyczą mistrzostw świata.

Szerokość kalendarza też bywa myląca. Najdłuższą listę rozgrywek podaje Fortuna: LEC, LCK, LPL, CBLOL, VCS, Mid-Season Invitational, European Masters i mistrzostwa świata. Esportu nie ma przy tym w nawigacji serwisu, więc do meczu LCK trzeba dotrzeć wyszukiwarką, a nie menu. W ETOTO League of Legends również nie ma osobnej sekcji. STS stawia na EMEA Masters, Asia Invitational i kwalifikacje LTA, LV BET na mistrzostwa świata, EMEA Masters i kwalifikacje LoL Championship Pacific. Obstawianie meczów LoL z lig regionalnych zależy więc od tego, którą z nich dany operator w ogóle wystawia.

Zakład na pojedynczy mecz i na mapę

Zwycięzca meczu to jedyny rynek, który w danych pojawia się jako podstawa oferty. Zakłady na poziomie pojedynczej mapy są rzadsze: handicapy i totale wymienia Superbet, czas trwania mapy Betters, który sam przyznaje, że rynki na esport ma wąskie. Superbet przygotowuje do tego podwyższone kursy na mecze League of Legends i Counter-Strike 2, co przy tak płytkiej ofercie jest konkretnym argumentem. Druga strona medalu stoi w tym samym regulaminie. Każdy zakład objęty jest podatkiem od stawki, wypłata działa tylko przez Przelewy24, a skargi dotyczą powolnej weryfikacji tożsamości i limitowania kont regularnie wygrywających graczy. Kto znajdzie przewagę na rynkach map, może szybko odkryć, że stawki mu obcięto.

Osobną sprawą jest to, co dzieje się z kuponem, gdy mecz się nie odbędzie. STS anuluje zakład na mecz nierozegrany po 24 godzinach od pierwotnego terminu, Betclic dopiero po 48 godzinach. Przez dobę albo dwie środki pozostają zamrożone w kuponie, którego los jest nieznany. W AKO anulowane zdarzenie liczy się po kursie 1,00, a kupon gra dalej na pozostałych pozycjach. Jeśli wypadnie mecz z kursem 1,45, łączny kurs dzieli się przez 1,45, a potencjalna wypłata spada o ok. 31%. Ryzyko trafienia reszty zdarzeń zostaje bez zmian.

Na żywo oferta kurczy się jeszcze bardziej. LV BET udostępnia transmisje esportu z serwisu Twitch bez logowania i bez wpłaty, ale przy meczach League of Legends nie przyjmuje zakładów na żywo. Mecz da się obejrzeć, obstawić w trakcie już nie. Zakłady na żywo obejmujące także esport ma Betfan, z tym że cashout wypłaca tam obniżoną kwotę. W ETOTO gra na żywo dotyczy piłki nożnej, tenisa i koszykówki, z limitem czterech zdarzeń jednocześnie, a transmisji wideo nie ma wcale, również przy esporcie.

Czy zakład na żywo może zostać unieważniony?

Tak. Betclic unieważnia zakład na żywo, gdy opóźniona transmisja dała przewagę informacyjną, czyli gdy typ złożono, znając przebieg gry wcześniej, niż pokazywał go obraz u operatora. Trafiony typ nie chroni przed unieważnieniem, bo liczy się przewaga w chwili złożenia zakładu. Ryzyko rośnie przy grze z równolegle otwartym zewnętrznym streamem.

Typowanie meczów LoL: forma, składy i meta nie pokonają marży długiego kuponu

Unieważnienie zakładu na żywo dotyka pojedynczego kuponu, a matematyka kuponu łączonego działa na każdym, bez wyjątku. Typowanie LoL zaczyna się zwykle od rzeczy, które zaangażowany kibic zna dobrze: forma drużyny z ostatnich serii, zmiany w składzie, dopasowanie stylu gry do obecnej mety. Taka wiedza bywa realną przewagą. Kłopot pojawia się wtedy, gdy gracz, który ją ma, nie poprzestaje na jednym meczu. Każda dopisana pozycja dokłada do kuponu kolejną marżę, a tej żadna analiza nie usuwa.

Przy wypłacie 92% bukmacher oddaje graczom średnio 92 zł z każdych 100 zł postawionych na jednym zdarzeniu. W kuponie AKO kursy się mnożą, więc mnożą się też współczynniki wypłaty: dwa mecze to 0,92 × 0,92, czyli 84,64%, a cztery dają już 71,6%. Na to nakłada się podatek 12% od stawki, liczony od całego kuponu. Przy czterech zdarzeniach do typującego bez przewagi wraca więc około 63% postawionej kwoty.

Zestawienie pokazuje średni zwrot ze stawki przy kolejnych długościach kuponu, gdy każde zdarzenie wyceniono z wypłatą 92%, a typujący ocenia szanse dokładnie tak jak rynek. Ostatnia kolumna przelicza wynik po podatku na złotówki przy kuponie za 100 zł.

Liczba zdarzeń Wypłata bez podatku Wypłata po podatku 12% Średnia strata ze 100 zł po podatku
1 92,00% 80,96% 19,04 zł
2 84,64% 74,48% 25,52 zł
3 77,87% 68,52% 31,48 zł
4 71,64% 63,04% 36,96 zł

Między pojedynczym typem a czterema meczami strata rośnie prawie dwukrotnie, z 19,04 zł do 36,96 zł. Każda kolejna pozycja kosztuje od 5,48 do 6,48 punktu procentowego zwrotu. Dla kogoś, kto gra kilka kuponów tygodniowo przez cały sezon, różnica między pierwszym a ostatnim wierszem przestaje być akademicka i zamienia się w konkretną kwotę na koncie.

Odwrotna strona tego samego rachunku to wymagana skuteczność. Na wyrównanym meczu, gdzie obie drużyny wyceniono identycznie, wypłata 92% oznacza kurs 1,84 na każdą stronę. Bez podatku taki typ zwraca się przy trafności 54,35%, po podatku dopiero przy 61,76%, czyli typujący musi oceniać szanse o 23,5% lepiej od rynku. Cztery takie mecze składają się na kurs 11,46, realnie 10,09 po podatku. Taki kupon musi wchodzić w 9,91% przypadków. Uczciwa wycena czterech rzutów monetą daje tymczasem 6,25%, więc wymagana przewaga sięga 58,6%, i to na wszystkich czterech pozycjach jednocześnie.

Analiza formy, składów i mety najlepiej sprawdza się tam, gdzie typujący wie o jednym meczu wyraźnie więcej niż o pozostałych. Rzadko zdarza się mieć równie mocne rozeznanie w czterech spotkaniach z różnych lig tego samego wieczoru. Zestaw rynków też pcha w stronę długich kuponów. W LV BET mecz League of Legends to zwycięzca i kilka rynków dodatkowych, w Fortunie podstawą jest wskazanie zwycięzcy, a Betters oferuje wąski zestaw z czasem trwania mapy. Niski kurs na faworyta kusi, by dobrać kolejne mecze i „zbudować” atrakcyjną wypłatę. Więcej miejsca na pojedynczy typ oparty na analizie dają handicapy i totale na drużyny oraz zawodników w Superbecie, choć i tam każdy zakład jest objęty podatkiem.

Osobną pułapką jest kupon bez podatku. TOTALbet rozlicza kupony AKO bez podatku od gier, co usuwa trzecią kolumnę tabeli, ale drugiej nie rusza. Cztery mecze bez podatku zwracają 71,64%, trzy 77,87%, czyli wciąż mniej niż pojedynczy typ z podatkiem, który daje 80,96%. Przewagę nad opodatkowanym singlem ma dopiero kupon z dwóch zdarzeń, ze zwrotem 84,64%. Zniesiony podatek opłaca się więc tylko przy krótkim kuponie, a promocja zachęcająca do dopisywania pozycji przesuwa gracza w stronę wiersza, w którym marża zjada najwięcej.

Co robić

Czego unikać

Czy typowanie meczów League of Legends może być opłacalne?

Tylko przy stałej przewadze nad wyceną bukmachera, której sama znajomość gry nie zapewnia. Sprawdzianem jest zapis każdego kuponu ze stawką i kursem: dopiero długa seria rozliczonych typów pokazuje, czy wynik wynika z umiejętności, czy z wariancji. Przy ujemnym bilansie typowanie pozostaje rozrywką z budżetem, którego strata nie boli.

Dłoń na kalkulatorze obok pustego notesu i laptopa
Po potrąceniu 12% podatku od stawki kurs 1,45 działa jak 1,276.

Typy bukmacherskie na LoL po podatku: kurs 1,45 to w praktyce 1,276

Kurs widoczny przy meczu to cena brutto, a typy bukmacherskie na LoL rozlicza się w kwotach netto. Podatek od gier wynosi 12% stawki i obowiązuje na podstawie art. 74 pkt 7 od 1 stycznia 2010. Liczy się go od kwoty postawionej, nie od wygranej. W zakładzie pracuje więc tylko 88% wpłaconych na kupon pieniędzy, a kurs mnoży się przez tę mniejszą sumę. Na pojedynczym, przegranym kuponie nikt tego nie zauważa. Różnica wychodzi dopiero na trafieniu, kiedy wypłata okazuje się niższa niż kwota wyświetlona przy zawieraniu zakładu.

Krok 1

Stawka wynosi 100 zł. Podatek 12% to 12 zł, więc w zakładzie pracuje 88 zł.

Krok 2

Kurs 1,45 mnoży się przez 88 zł. Trafiony typ daje wypłatę 127,60 zł, czyli 27,60 zł czystego zysku zamiast 45 zł, które sugeruje nominalny kurs.

Krok 3

127,60 zł podzielone przez 100 zł stawki daje realny kurs 1,276. Próg rentowności rośnie z 68,97% (1 / 1,45) do 78,37% (1 / 1,276), czyli o 9,4 punktu procentowego. Żeby realnie grać po 1,45, potrzebny byłby kurs nominalny ok. 1,648.

Na długiej serii prognoz ten przesunięty próg decyduje o wszystkim. Gracz, który przy kursie 1,45 trafia 75% typów, na papierze bije wycenę bukmachera, bo 75% to więcej niż 68,97%. Po podatku ze 100 zł stawki wraca mu średnio 95,70 zł. Typer traci mimo trafień. Ucięcie jest proporcjonalne przy każdym kursie, ale w punktach procentowych najmocniej bije w faworytów. Przy kursie 3,00 próg rośnie z 33,33% do 37,88%, czyli o 4,5 punktu procentowego, a przy 1,45 już o 9,4. W League of Legends, gdzie czołowe drużyny w meczach z outsiderami regionu chodzą po niskich kursach, oznacza to grę w strefie, w której podatek zjada większość przewagi.

Betclic od 21 maja 2026 rozlicza kupony bez podatku, dopóki suma stawek nie przekroczy 1000 zł. Przy stawce 50 zł limit kończy się po 20 kuponach. Później kupony SOLO i niekwalifikujące się AKO dostają współczynnik 0,94, jeśli mniej niż połowa stawek trafia na AKO z dwóch zdarzeń o kursie od 1,20. Kurs 1,45 daje wtedy realnie 1,363: lepiej niż 1,276, ale wciąż o 6% poniżej nominału. Utrzymanie pełnej wartości wymaga grania połowy budżetu na podwójnych kuponach, czyli dokładnie tam, gdzie marża mnoży się przez dwa.

TOTALbet znosi podatek na AKO od trzech zdarzeń z kursem od 1,30. Brzmi jak „bez podatku”, dopóki nie przeliczy się marży. Przy wypłacie 93,50%, zmierzonej u tego operatora w piłce nożnej, koszykówce i tenisie, kupon z trzech zdarzeń zwraca w teorii 0,935 × 0,935 × 0,935, czyli 81,74%. Pojedynczy typ z potrąconym podatkiem daje 0,935 × 0,88, czyli 82,28%. Nieopodatkowane AKO wychodzi zatem odrobinę gorzej niż opodatkowany SOLO. Pomiar nie dotyczy esportu, więc na meczach LoL proporcje mogą wyglądać inaczej, lecz mechanizm działa w każdej dyscyplinie: zniesiony podatek kupuje się trzecim zdarzeniem na kuponie.

Fortuna rozlicza bez podatku kupony BetBuilder, bez minimalnego kursu i minimalnej stawki. W dziale League of Legends podstawowym rynkiem jest jednak zwycięzca meczu, a dane nie potwierdzają, że kreator kuponu obejmuje mecze LoL. Akcja może więc w ogóle nie dotyczyć esportu. ETOTO zwalnia z podatku kupony nowych klientów przy kursie od 1,85, co z definicji jest rozwiązaniem na start, a nie na sezon typowania. Faworyta po 1,45 i tak nie da się w nim zagrać.

U Superbet każdy zakład objęty jest podatkiem od stawki, choć operator przygotowuje podwyższone kursy na mecze League of Legends. Żeby podwyżka choćby zrównała się z podatkiem, kurs musiałby wzrosnąć o 13,64% (1 / 0,88), czyli z 1,45 do 1,648. Każdy mniejszy „boost” tylko częściowo łata stratę. STS, Betfan i Betters nie prowadzą akcji znoszącej podatek, więc tam każda wypłata z typów na LoL jest liczona od 88% stawki, bez wyjątków i bez progów.

Mistrzostwa świata w LoL: faworyci wyceniani nisko, a format zmienia ryzyko

Przy League of Legends Worlds typowanie zaczyna się od kalendarza, bo ten turniej rozciąga się na cały miesiąc. Mistrzostwa trwają od 15 października do 14 listopada 2026 i odbywają się w USA, a finał zaplanowano w Barclays Center. Kursy na triumfatora układają się w wyraźną hierarchię: Gen.G 3,25, T1 4,50 i G2 Esports 17,00. Liderem jest Gen.G. Jego kurs oznacza jednak, że rynek daje mu mniej niż jedną szansę na trzy, więc słowo „faworyt” znaczy tu mniej, niż sugeruje kolejność na liście.

Prawdopodobieństwo implikowane liczy się jako odwrotność kursu, a realny kurs po podatku jako kurs pomnożony przez 0,88, bo do gry trafia tylko 88% stawki. Ostatnia kolumna pokazuje, jak często dana drużyna musiałaby wygrywać turniej, żeby zakład po podatku wychodził na zero. To nie jest prognoza, tylko próg, który każdy typ musi przeskoczyć, zanim zacznie mieć sens.

Drużyna Kurs Prawdopodobieństwo implikowane Kurs po podatku 12% Próg opłacalności po podatku
Gen.G 3,25 30,77% 2,86 34,97%
T1 4,50 22,22% 3,96 25,25%
G2 Esports 17,00 5,88% 14,96 6,68%

Dla Gen.G różnica między 30,77% a 34,97% to 4,2 punktu procentowego, które obstawiający musi „dołożyć” własną oceną, zanim wyjdzie na plus. Przy T1 brakuje 3,03 punktu procentowego, przy G2 Esports 0,8 punktu. Zsumowane szanse trzech czołowych drużyn dają 58,87%, więc na resztę stawki rynek zostawia 41,13%, i to w wycenie zawierającej marżę. Prawie dwie szanse na pięć, że puchar trafi poza tę trójkę. Kurs 17,00 też kusi mniej po przeliczeniu: 100 zł na G2 Esports to nominalnie 1700 zł, a po podatku na konto trafia 1496 zł.

Faza szwajcarska z 16 drużynami trwa od 23 do 31 października 2026 i to ona najmocniej miesza w wycenach. Dwie pierwsze rundy rozgrywa się jako pojedyncze mapy, dalej obowiązują serie do dwóch wygranych, a awans daje trzecie zwycięstwo. Pojedyncza mapa nie wybacza. Jeden słabszy draft potrafi przekreślić przewagę, którą lepsza drużyna budowała przez cały sezon, podczas gdy seria do dwóch wygranych zostawia jej margines na jedną porażkę.

Z tego układu wynika prosta arytmetyka. Drużyna, która zacznie od bilansu 2:0, potrzebuje do awansu już tylko jednej wygranej serii. Ta, która przegra obie pojedyncze mapy, musi wszystkie trzy brakujące zwycięstwa zdobywać w seriach do dwóch wygranych, czyli wygrać co najmniej sześć map. Losowość formatu uderza więc w faworyta właśnie na starcie, kiedy kupon na triumfatora jest już zawarty. Taki zakład postawiony 13 października rozlicza się najwcześniej 14 listopada, a 12% stawki ubywa w dniu jego zawarcia, nie w dniu wygranej.

Zakład długoterminowy to nie jedyna droga. STS ma w dziale esportu rynki na zwycięzcę mistrzostw świata i na region triumfatora, ale nie prowadzi akcji znoszącej podatek. Betfan oferuje zwycięzcę turnieju, pojedyncze mecze fazy grupowej i rynki specjalne, jak zawodnik z najwyższym KDA w finale czy quadra i penta kill, a zakłady na żywo przyjmuje także na esport; kursy na części rynków ma jednak niższe od konkurencji przez wyższą marżę. LV BET wystawia mistrzostwa świata w ofercie, tyle że przy meczach League of Legends nie przyjmuje zakładów na żywo, więc reagowanie na przebieg mapy odpada.

Jak obstawiać mistrzostwa świata w League of Legends?

Wyłącznie u bukmachera z zezwoleniem Ministra Finansów. Rozsądnie jest rozdzielić dwa horyzonty: kupon na triumfatora wymaga oceny całego turnieju i zamraża pieniądze na tygodnie, a pojedyncze mecze można typować po pierwszych rundach, gdy widać już formę drużyn. Stawkę dobiera się z założeniem, że 12% znika natychmiast.

Konkurs typerski przy mistrzostwach: typowanie bez stawki, ale i bez gotówki

Jedyna forma typowania mistrzostw, przy której 12% nie znika już w chwili zawarcia zakładu, działa obok bukmacherów, a nie u nich. Konkurs typerski nie wymaga wpłaty, stąd brak stawki do opodatkowania i marży ukrytej w kursie. Zamiast złotówek zbiera się punkty w typowaniu LoL, które przeliczają się na nagrody istniejące wyłącznie w grze. Rachunek znany z kuponów zostaje tu odwrócony: stracić nie można niczego, ale wygrać w gotówce również.

Terminy zamknięcia typów idą za kalendarzem turnieju. Na play-in typy zamykały się 16 października 2026, czyli dzień po starcie mistrzostw zaplanowanym na 15 października. Ten sam odstęp dotyczył fazy szwajcarskiej: rusza 23 października, a typy przyjmowano do 24 października 2026. Z pucharem sprawa wygląda inaczej. Podany dla niego termin, 25 listopada 2026, wypada jedenaście dni po finale zaplanowanym na 14 listopada, a rozbieżność tej skali rozstrzygają zasady konkursu, nie domysły.

O nagrodach decydują dwa różne mechanizmy i tylko jeden z nich wynagradza trafność. Skin trafia do pierwszych 5000 uczestników, dlatego wystarczy dołączyć odpowiednio wcześnie, nawet z typami wybranymi na chybił trafił. Emotki i ikony przypadają najlepszym 25% i 50% typujących, a próg wyznacza miejsce w klasyfikacji, nie konkretna liczba punktów. Coś dostaje połowa uczestników. Przy takim progu konkurs bardziej dba o to, żeby nikt nie odszedł z pustymi rękami, niż o wyłonienie ekspertów.

Realną wartością konkursu jest darmowy pomiar, a nie nagroda. Typy zapisane przed meczami i rozliczone punktami pokazują, jak często analiza formy, składów i mety trafia w wynik, zanim ryzykuje się choćby złotówkę. Taki sprawdzian ma konkretne zastosowanie: u bukmachera z każdej stawki znika 12%, marża obniża kurs, a w kuponie AKO wymagana skuteczność rośnie z każdym zdarzeniem. Jeśli typowanie nie wystarcza nawet na górną połowę klasyfikacji, trudno oczekiwać, że te same analizy pokonają kurs obciążony podatkiem i marżą.

Czy punkty zdobyte w konkursie typerskim można wymienić na pieniądze?

Nie, punktów nie wymienia się na pieniądze. Liczą się wyłącznie w klasyfikacji konkursu, a klasyfikacja przekłada się najwyżej na emotkę lub ikonę w grze. Dobry wynik nie ma zatem wartości do wypłaty, a traktowanie go jako sygnału do podniesienia stawek u bukmachera przenosi darmowy sprawdzian na kupon obciążony podatkiem 12%.

Sylwetka osoby zamykającej laptopa przy biurku pod oknem
Limit ustawiony przed meczem chroni budżet skuteczniej niż najdokładniejsza analiza mety.

Obstawianie LoL bez złudzeń: co zostaje po podatku, marży i limitach

Podatek i marża nie sumują się, tylko mnożą. Najwyższa zmierzona wypłata w zestawieniu należy do LV BET i wynosi 94,86%, ale po potrąceniu 12% stawki z tej liczby zostaje 0,88 × 94,86%, czyli 83,48%. Na drugim końcu stoi Betclic z wypłatą 91,11%, co po podatku dałoby 80,18%. Z każdych 100 zł postawionych w długim okresie wraca więc statystycznie 80–83 zł. Pomiary pochodzą z piłki nożnej, koszykówki i tenisa, a w przypadku Betters z jednej kolejki Ligi Europy. Dla League of Legends osobnego pomiaru nie ma, a wąskie rynki esportu nie dają podstaw, by zakładać tam marżę niższą niż w piłce.

Odwrócenie tej kolejności zapewnia jedna akcja. Betclic, najsłabszy pod względem wypłaty, rozlicza kupony bez podatku do 1000 zł sumy stawek, więc w tym przedziale gracz dostaje pełne 91,11%, wyraźnie więcej niż 83,48% u lidera. Po przekroczeniu progu kupony SOLO i niekwalifikujące się AKO dostają współczynnik 0,94, o ile mniej niż połowa stawek trafia na AKO z dwóch zdarzeń po kursie od 1,20. Przy 0,94 zwrot spada do 85,64%, wciąż powyżej opodatkowanej konkurencji. Haczyk tkwi w warunku: utrzymanie pełnej ulgi wymaga przesuwania połowy obrotu na kupony łączone, a tam marża rośnie z każdym dołożonym meczem.

Na TOTALbet ten mechanizm widać najlepiej. Zniesienie podatku dotyczy kuponów AKO od trzech zdarzeń z kursem od 1,30, a przy wypłacie 93,50% na jednym zdarzeniu trzy mecze dają 0,935 × 0,935 × 0,935, czyli 81,74%. Pojedynczy kupon z pełnym podatkiem zwraca 0,88 × 93,50%, czyli 82,28%. Promocja kosztuje więcej. Kupony BetBuilder w Fortunie i kupony nowych klientów ETOTO przy kursie od 1,85 również omijają podatek, lecz dla kombinacji w ramach jednego meczu nie ma pomiaru marży, więc bilansu tych ofert nie da się rzetelnie policzyć.

Trzecia warstwa kosztów ujawnia się dopiero przy wygranej. Natychmiastowe wypłaty mają dobowe pule: 100 000 zł w LV BET, 50 000 zł w STS, 200 000 zł w Betclic i 1 000 000 zł w Fortunie. Po ich wyczerpaniu przelew w Fortunie może iść do 7 dni roboczych, a Betclic liczy 7 dni bez sobót, niedziel i świąt, do czego dochodzi akceptacja zlecenia trwająca do 48 godzin. Betters wypłaca maksymalnie 20 000 zł jednorazowo, Pay Express w TOTALbet ma limit 5000 zł na dobę, a na koncie tymczasowym w Fortunie wygrana z kuponu nie przekroczy 2279,99 zł i wypłaty nie da się zlecić wcale.

Najtwardszy limit dotyczy jednak samego konta. Przy Superbet odnotowano skargi na ograniczanie kont graczy regularnie wygrywających, a to ten sam operator, który przygotowuje podwyższone kursy na mecze League of Legends i Counter-Strike 2. Jedyne miejsce w zestawieniu, gdzie kurs na LoL bywa lepszy od standardu, nie znosi przy tym podatku od żadnego zakładu. Kto metodycznie wyłapuje przewagę, pokonuje marżę na papierze, ale ryzykuje, że jego stawki zostaną przycięte, zanim przewaga zdąży się zsumować.

Bez straty pozostają tylko dwie formy kontaktu z ligą: transmisje esportu z serwisu Twitch w LV BET, oglądane bez konta i bez wpłaty, oraz konkurs typerski, w którym typ nie ma stawki. Każdy kupon poza nimi jest opłatą za emocje, o przewidywalnej wysokości kilkunastu złotych od setki. Dla osoby, która po przegranej podnosi stawkę, by się odegrać, ta arytmetyka działa szybciej niż u kogokolwiek innego, bo każda kolejna próba pobiera ten sam podatek i tę samą marżę od nowa.

Aktualizacja: