Zakłady bukmacherskie esport 2026: ile zostaje z kuponu po podatku i u kogo naprawdę jest co obstawiać

Zakłady bukmacherskie na esport w 2026 obstawia się legalnie wyłącznie u spółek z zezwoleniem Ministra Finansów. W ofercie każdego z dziewięciu porównywanych operatorów są Counter-Strike i League of Legends, więc sama lista gier niczego nie rozstrzyga. Różnica zaczyna się przy pojedynczym meczu: w Betfan czeka na gracza 8–15 rynków, w STS aż 190–210. Swoje zabiera też 12% podatku od stawki, który obniża każdą wypłatę, zanim mecz w ogóle się zacznie. Ze 100 zł postawionych po kursie 1,90 wraca najwyżej 167,20 zł.
Kwota bonusu powitalnego mówi przy tym zaskakująco mało. O wartości oferty decydują głębokość rynków, różnice kursów, podatek i warunki wypłat. Ten sam mecz Counter-Strike 2 wyceniono na 2,70 w Betclic i 2,42 w Fortunie, co przy stawce 100 zł daje 237,60 zł wobec 212,96 zł. Na kuponie AKO luka rośnie. Równie wiele znaczy to, od jakiej kwoty bukmacher wypłaca środki i jakie limity nakłada na szybkie przelewy.
Zakłady na esport: przewagę ma ten, kto zna grę lepiej niż model ustalający kursy
Kurs na mecz Counter-Strike 2 rzadko bierze się z intuicji tradera, który ogląda rozgrywki po nocach. Za ofertą esportową części serwisów stoją zewnętrzni dostawcy danych: STS korzysta z kursów PandaScore, forBET opiera ofertę na danych RTSmunity, a Betfan na SIS Competitive Gaming. Zakłady bukmacherskie na esport są w dużej mierze pojedynkiem gracza z wyceną zbudowaną na statystyce. Taka wycena dobrze zna wyniki, serie i formę drużyn zapisane w liczbach. Gorzej radzi sobie z tym, czego w danych jeszcze nie ma: ze zmianą w składzie ogłoszoną dzień przed meczem, z przetasowaniem mety po aktualizacji gry czy z drużyną, która od tygodni unika jednej mapy.
Tu leży jedyna realna przewaga obstawiającego. Kto śledzi scenę na bieżąco, potrafi wychwycić rozbieżność między ceną a stanem gry, zanim wycena oparta na historii wyników zdąży ją skorygować. Ta sama pewność siebie bywa jednak kosztowna. Sympatia do drużyny oglądanej od lat nie jest przewagą nad kursem, a stały rytm rozgrywek kusi, żeby grać częściej, niż pozwala na to rzetelna analiza. Przewaga działa tylko selektywnie. Kupon postawiony z nudów oddaje ją bukmacherowi z nawiązką.
Boisko ma przy tym ściśle wyznaczone granice. Legalnie przyjmować zakłady na esport w Polsce mogą wyłącznie spółki z zezwoleniem Ministra Finansów, i na podstawie takich zezwoleń działają STS, Superbet, Betclic, Fortuna, LV BET, TOTALbet, forBET, ETOTO oraz Betfan. Nadzór ma swoją cenę, a w esporcie widać ją wyjątkowo wyraźnie. Podatek 12% od stawki sprawia, że do gry trafia 88% wpłaconej kwoty, a kurs niższy niż około 1,14 przegrywa nawet wtedy, gdy typ wejdzie. W Betclic najniższy dopuszczalny kurs to właśnie 1,14: wygrany kupon za 100 zł zwraca 100,32 zł. Faworyt po kursie 1,20 daje po potrąceniu 105,60 zł, czyli 5,60 zł zysku na stawce 100 zł. Wiedza o grze musi najpierw pokryć ten koszt, zanim zacznie na siebie zarabiać.
Druga zmienna to liczba rynków. Na jeden mecz esportowy Betfan wystawia 8–15 zakładów, forBET i ETOTO po 10–20, podczas gdy Superbet oferuje 160–200, a STS 190–210. Przy kilkunastu pozycjach nawet trafna obserwacja o puli map czy wyborze stron często nie ma się na czym zmaterializować. Wiedza ma wartość tylko tam, gdzie da się ją zamienić na konkretny zakład, i dlatego płytka oferta odbiera przewagę graczowi, który tę wiedzę ma.
Trzeci element to obraz. Transmisje wideo meczów esportowych udostępniają tylko LV BET, gdzie zakłady na żywo na esport skupiają się na Counter-Strike 2 i Dota 2, oraz Betfan. Telewizje pozostałych marek pokazują inne dyscypliny albo nie istnieją: STS TV obejmuje piłkę nożną, Betclic TV nie ma w ramówce esportu, a TOTALbet, forBET i ETOTO nie transmitują żadnych rozgrywek. Obstawiający na żywo u tych operatorów zestawia kurs z serwisu z obrazem z zewnętrznego źródła. Dla kogoś, kto gra w trakcie meczu, to różnica praktyczna, a nie kosmetyczna.
- Zakłady na esport są legalne wyłącznie u spółek z zezwoleniem Ministra Finansów.
- Liczba rynków na jeden mecz waha się od 8–15 w Betfan do 190–210 w STS.
- Podatek 12% od stawki sprawia, że wygrany kupon po kursie niższym niż około 1,14 nie zwraca nawet stawki.
- Transmisje wideo meczów esportowych mają tylko LV BET i Betfan.
- Przewagę nad kursem daje wiedza o grze, której nie ma jeszcze w danych.
Ile wynosi podatek od zakładów na esport?
Podatek wynosi 12% i liczy się go od stawki, a nie od wygranej. Potrąca się go w chwili zawarcia kuponu: z 50 zł do gry trafia 44 zł. Część operatorów przejmuje ten koszt w promocjach gry bez podatku. Betclic robi to stale, a ETOTO przez 60 dni od rejestracji przy kuponie od kursu 1,85.
Od jakiej wygranej bukmacher pobiera podatek dochodowy?
Próg wynosi 2280 zł wygranej z jednego kuponu. Do tej kwoty wypłata jest wolna od PIT. Powyżej progu bukmacher pobiera 10% całej wygranej, nie tylko nadwyżki ponad próg. Przy wygranej 2300 zł podatek wynosi więc 230 zł. Podwyżkę tej stawki zawetowano 18 grudnia 2025.
Zakłady esportowe: Counter-Strike jest wszędzie, ale liczba rynków na mecz różni się kilkunastokrotnie
Współczynnik 0,88 i próg PIT działają u każdego bukmachera identycznie, więc różnice między serwisami trzeba szukać gdzie indziej: w tym, co da się w ogóle obstawić. Zakłady esportowe we wszystkich dziewięciu porównywanych biurach stoją na tym samym fundamencie, bo Counter-Strike i League of Legends ma każde z nich. Podobieństwa kończą się na tych dwóch tytułach. Już trzecia i czwarta gra dzielą stawkę na wyraźne grupy, a głębokość oferty na pojedynczy mecz rozjeżdża się w skali, której sama lista gier w ogóle nie pokazuje.
Valoranta oferuje sześciu operatorów: STS, Superbet, Betclic, Fortuna, LV BET i TOTALbet. Dota 2 jest u pięciu, czyli w STS, Superbecie, Betclicu, LV BET i Betfanie. Komplet czterech najpopularniejszych tytułów mają tylko STS, Superbet, Betclic i LV BET. Fortunie i TOTALbetowi brakuje Doty 2, Betfanowi Valoranta, a forBET i ETOTO nie mają żadnej z tych dwóch gier, za to oba serwisy wystawiają King of Glory. Gracz specjalizujący się w Docie albo Valorancie znajdzie więc swoją dyscyplinę w części zestawienia, a w dwóch serwisach nie znajdzie jej wcale.
Lista gier to dopiero połowa obrazu. Na jeden mecz esportowy STS wystawia 190–210 rynków, Betfan 8–15. Nawet zestawienie najkorzystniejsze dla Betfanu, jego górnej granicy z dolną granicą STS, daje przewagę ponad 12-krotną. Przy środkach obu przedziałów, 11,5 wobec 200, różnica przekracza 17 razy. Tuż za liderem plasuje się Superbet ze 160–200 rynkami. Betclic ma przedział 60–200, czyli na jednym meczu oferta potrafi być ponad trzykrotnie węższa niż na innym, ale nawet jego dolna granica przewyższa maksimum LV BET wynoszące 40 rynków.
Szerokość to nie głębokość. LV BET obejmuje siedem tytułów esportowych i cztery symulatory, a na mecz daje 20–40 rynków. Betfan ma w ofercie pięć gier, w tym Dotę 2, Overwatch i Rainbow Six, przy najskromniejszej liczbie zakładów na spotkanie w całym zestawieniu. Dane pochodzą od różnych dostawców: kursy esportowe STS dostarcza PandaScore, ofertę Betfanu zasila SIS Competitive Gaming, a forBET opiera się na danych RTSmunity. U tego ostatniego esport nie ma nawet osobnej sekcji w serwisie, co przy 10–20 rynkach na mecz oznacza ofertę dodatkową, a nie główną.
Zestawienie czterech kluczowych gier z liczbą rynków pozwala od razu odróżnić serwis, w którym esport jest pełnoprawną kategorią, od takiego, w którym pełni rolę dodatku do piłki nożnej.
| Operator | Counter-Strike | League of Legends | Dota 2 | Valorant | Rynki na mecz |
|---|---|---|---|---|---|
| STS | tak | tak | tak | tak | 190–210 |
| Superbet | tak | tak | tak | tak | 160–200 |
| Betclic | tak | tak | tak | tak | 60–200 |
| Fortuna | tak | tak | nie | tak | 40–80 |
| LV BET | tak | tak | tak | tak | 20–40 |
| TOTALbet | tak | tak | nie | tak | 15–40 |
| forBET | tak | tak | nie | nie | 10–20 |
| ETOTO | tak | tak | nie | nie | 10–20 |
| Betfan | tak | tak | tak | nie | 8–15 |
Tabela dzieli rynek na trzy piętra. Na górze stoją STS, Superbet i Betclic, które łączą komplet gier z ofertą liczoną w setkach rynków. Środek zajmują Fortuna i LV BET: pierwsza ma głębszą ofertę, ale bez Doty 2, drugi pełną listę tytułów przy płytszym menu na mecz. Pozostałe cztery serwisy obsługują esport w podstawowym zakresie. Kto szuka dużo zakładów esport na jednym spotkaniu, w tej grupie ich nie znajdzie, niezależnie od tego, jak długa jest lista dostępnych gier.
Dwie luki są wspólne dla całego zestawienia. Rocket League nie ma żaden z dziewięciu operatorów. EA Sports FC jako osobną dyscyplinę esportową wystawia tylko Betclic. Superbet i LV BET mają w ofercie symulatory e-piłki nożnej, e-koszykówki, e-hokeja i e-tenisa, tyle że to inny produkt niż turnieje EA Sports FC. Fan wirtualnej piłki, który chce obstawiać właśnie te rozgrywki, ma w praktyce jeden adres.
Głęboka oferta daje przewagę tylko temu, kto potrafi z niej skorzystać. Przy 200 rynkach na mecz bukmacher wycenia handicapy mapowe czy totale rund tym samym modelem co zwycięzcę spotkania, a model reaguje na zmiany w grze z opóźnieniem. Właśnie w tym miejscu gracz znający metę, pulę map i format rozgrywek ma szansę zobaczyć coś, czego kurs jeszcze nie uwzględnia.
Co robić
- Sprawdzić, czy ostatnia aktualizacja gry nie zmieniła mety i siły postaci lub broni, na których drużyna opiera swój styl
- Analizować wyniki drużyny na konkretnych mapach z aktualnej puli, a nie tylko jej ogólny bilans
- W Counter-Strike uwzględnić, od której strony drużyna zaczyna mapę i jak gra w ataku oraz w obronie
- Ustalić format meczu, bo w BO1 faworyt ma mniejszy margines błędu niż w BO3
Czego unikać
- Opierania typu na wynikach sprzed zmiany mety
- Stawiania na faworyta bez sprawdzenia, kto wybiera i odrzuca mapy
- Obstawiania totalu rund bez sprawdzenia balansu stron na danej mapie
- Przenoszenia skuteczności drużyny z serii BO3 na pojedynczy mecz BO1
Na jakie gry esportowe można obstawiać?
Oprócz Counter-Strike, League of Legends, Doty 2 i Valoranta porównywane serwisy wystawiają Rainbow Six (pięć biur), King of Glory, Mobile Legends, Overwatch, Honor of Kings i NBA2K. Superbet i LV BET mają też symulatory e-piłki nożnej, e-koszykówki, e-hokeja i e-tenisa. Najwięcej osobnych tytułów esportowych, osiem, oferuje Betclic.

Ranking bukmacherów esport: o kolejności decyduje głębokość oferty i warunki wypłaty, nie wysokość bonusu
Wszystkie dziewięć porównywanych serwisów działa na zezwoleniu Ministra Finansów, dlatego legalność nie odróżnia jednego od drugiego. Nadzór ma swoją cenę i płaci ją każdy kupon: podatek od gier potrąca się ze stawki, a tam, gdzie nie działa promocja gry bez podatku, wygraną liczy się ze współczynnikiem 0,88. O kolejności przesądza coś innego. Dobry bukmacher esport wystawia na jeden mecz dziesiątki albo setki rynków, a słaby ogranicza się do kilkunastu podstawowych linii.
Różnica między skrajnymi ofertami przekracza dziesięciokrotność. STS daje 190–210 rynków na mecz, Superbet 160–200, Betclic 60–200, Fortuna 40–80, a LV BET i TOTALbet zatrzymują się na 20–40 i 15–40. Najkrótsze listy mają forBET i ETOTO z 10–20 oraz Betfan z 8–15 rynkami. Bonusy układają się w poprzek tej skali. Dwa największe pakiety, do 4 000 zł z trzech depozytów w LV BET i do 3 950 zł w forBET, oferują serwisy z piątego i siódmego miejsca, a za każdą z tych kwot stoi wymóg wpłaty liczony w tysiącach złotych.
Drugim kryterium są warunki wypłaty, które różnią się mocniej niż same czasy przelewów. Minimalna kwota wypłaty wynosi 0,01 zł w Fortunie, 1 zł w STS, Superbet i Betclic oraz 10 zł w LV BET i Betfan. Szybki przelew Pay Express w TOTALbet ma dzienny limit 5 000 zł, w ETOTO natychmiastowe przelewy kończą się na 100 000 zł dziennie, a LV BET wypłaca najwyżej 25 000 zł w jednej transakcji. forBET przelewa pieniądze wyłącznie na rachunek podany przy rejestracji. Po wysokiej wygranej z kuponu AKO te zapisy ważą więcej niż minuty.
Pięć parametrów pozwala porównać serwisy bez lektury regulaminów: podstawa prawna działania, najniższa wpłata, realny czas wypłaty, pakiet powitalny i cecha, która odróżnia operatora od reszty. Kolejność wierszy odpowiada miejscom w rankingu, ustalonym przede wszystkim według liczby rynków na mecz esportowy.
| Bukmacher | Licencja | Min. wpłata | Szybkość wypłaty | Bonus powitalny | Wyróżnik |
|---|---|---|---|---|---|
| STS | Minister Finansów, ważne do 20.02.2030 | 2 zł (BLIK 5 zł) | online ok. 10 min, zwykły przelew 1–2 dni robocze | do 660 zł z trzech depozytów + zakład bez ryzyka do 100 zł | 190–210 rynków na mecz esportowy |
| Superbet | Minister Finansów, przedłużone 17.04.2025 | 1 zł (do bonusu 20 zł) | Przelewy24 ok. 15 min, zwykły przelew do 2 dni roboczych | freebety 35 zł, 100% do 200 zł i 20 zł | 7 gier esportowych i 4 symulatory |
| Betclic | Minister Finansów, przedłużone 14.06.2024 | 2 zł (Skrill 30 zł) | 5–10 min, powyżej limitu dziennego do 7 dni roboczych | do 100 zł freebetami za 4 wyzwania | stała gra bez podatku |
| Fortuna | Minister Finansów, 11.01.2024 | 1 zł | online ok. 15 min, zwykły przelew do 24 h | do 250 zł: freebet 25 zł bez depozytu + zakład bez ryzyka do 200 zł | freebet bez wpłaty |
| LV BET | Minister Finansów, przedłużone 13.05.2022 | 1 zł (Paysafecard i PayPal 20 zł) | Rapid Pay 10–15 min w 8 bankach, zwykły przelew do 2 dni roboczych | do 4 000 zł z trzech depozytów, obrót 4x/3x/2x | transmisje meczów esportowych |
| TOTALbet | Minister Finansów, 20.10.2023 | 1 zł | Pay Express do 8 min, po limicie 5 000 zł do 48 h | zakład bez ryzyka do 333 zł | gra bez podatku na AKO od 3 zdarzeń |
| forBET | Minister Finansów, przedłużone 15.11.2021 | 1 zł | Quick Pay ok. 30 min w godzinach usługi | pakiety do wyboru, łącznie do 3 950 zł | gra bez podatku pn.–pt. 7:00–11:00 |
| ETOTO | Minister Finansów, przedłużone 29.09.2020 | 1 zł (do bonusu 50 zł) | ok. 15 min, 22:00–8:00 i w dni wolne dłużej | 100% do 500 zł, obrót 3x | gra bez podatku przez 60 dni |
| Betfan | Minister Finansów, ważne do 28.10.2030 | 2 zł | średnio do 15 min, 8:00–00:00 | 3 × 100% do 200 zł, łącznie 600 zł | transmisje meczów esportowych |
Kolumna z czasem wypłaty prawie się nie różnicuje: w ośmiu serwisach przelew online trwa od kilku do kilkunastu minut, a forBET deklaruje około 30. Różnice kryją się w dopiskach – w godzinach pracy usług, limitach dziennych i liczbie obsługiwanych banków. Wysokość bonusu też niewiele mówi o jakości oferty esportowej, bo pakiet 600 zł w Betfan idzie w parze z najpłytszą listą rynków, a 4 000 zł w LV BET wymaga wpłat przekraczających łącznie 10 000 zł.
Uwaga! Zlecenie wypłaty w forBET przed wykonaniem obrotu anuluje bonus, a ETOTO blokuje wypłatę przez cały czas obrotu. Opłatę manipulacyjną pobiera STS, gdy wypłacany depozyt obrócono w mniej niż połowie. Obrót w LV BET liczy się od sumy wpłaty i bonusu, a nie od samego bonusu, co wielokrotnie podnosi kwotę do postawienia.
1. STS
Spółka STS S.A. z Katowic, należąca do grupy Entain, działa na polskim rynku od 1997 roku i przyjmuje zakłady przez internet na zezwoleniu nr DAG10.6831.4.2023, ważnym od 20 lutego 2024 do 20 lutego 2030. Esportowa oferta stoi na głębokości: na jeden mecz przypada 190–210 rynków, a kursy dostarcza PandaScore. Lista gier obejmuje Counter-Strike, League of Legends, Dotę 2, Valorant, Mobile Legends i Rainbow Six. Firma sponsoruje Polską Ligę Esportową. Zakłady na żywo uzupełnia cash out na kuponach SOLO i AKO oraz bet builder, a transmisje STS TV dotyczą piłki nożnej i wymagają zakładu z ostatnich 24 godzin.
Gracz, który rozkłada mecz na części i szuka rynku pobocznego, nie znajdzie szerszej oferty wśród dziewięciu porównywanych serwisów. Ta szerokość ma stały koszt. Promocji gry bez podatku STS nie prowadzi: podatek od gier potrąca się ze stawki przy każdym kuponie. Pakiet powitalny obiecuje do 660 zł z trzech pierwszych wpłat w wysokości 100 zł, 200 zł i 300 zł, 60 zł za sześć zadań oraz zakład bez ryzyka do 100 zł. Przelew online i PayPal trwają około 10 minut, minimum wypłaty to 1 zł bez prowizji, ale wypłata depozytu obróconego w mniej niż połowie kosztuje opłatę manipulacyjną. Aplikacji nie ma w Google Play; na Androida pobiera się ją ze strony operatora.
2. Superbet
Superbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z Warszawy, część grupy Superbet, przyjmuje zakłady online w Polsce od 2019 roku. Zezwolenie nr PS4.6831.5.2019 przedłużono decyzją z 17 kwietnia 2025 na kolejne sześć lat. Mecz esportowy ma tu 160–200 rynków, nieznacznie mniej niż w STS. Szerokość dotyczy też gier: siedem dyscyplin esportowych, czyli Counter-Strike 2, League of Legends, Dota 2, Valorant, Honor of Kings, Overwatch i Rainbow Six, oraz symulatory e-piłki nożnej, e-koszykówki, e-hokeja i e-tenisa. Cash out działa na otwartym kuponie AKO, bet builder w obrębie jednego meczu, a wskaźnik wypłaty zmierzony na piłce nożnej, koszykówce i tenisie wyniósł 94,16%.
Bonus powitalny to trzy freebety: 35 zł, 100% do 200 zł za pierwszą wpłatę i 20 zł za zalogowanie w aplikacji. Obrotu nie ma, haczyk siedzi w rozliczeniu. Od wygranej odejmuje się wartość freebetu: freebet 200 zł postawiony po kursie 2,50 przynosi nie 500 zł, lecz 300 zł. Pierwszą wpłatę trzeba zrobić w ciągu 14 dni od rejestracji, a do bonusu kwalifikuje się dopiero 20 zł, choć konto przyjmuje już 1 zł. Wypłata przez Przelewy24 trwa około 15 minut, zwykłym przelewem do 2 dni roboczych, przy minimum 1 zł. Gry bez podatku tu nie ma, a aplikacji, podobnie jak w STS, brakuje w Google Play.
3. Betclic
Za marką stoi maltańska spółka BEM Operations Limited z grupy Betclic Everest, reprezentowana w Polsce przez Gaming in Poland Sp. z o.o. Marka działa od 2005 roku, nad Wisłą od 2019. Zezwolenie Ministra Finansów nr PS4.6831.11.2017 z 26 września 2018 przedłużono decyzją z 14 czerwca 2024 na sześć lat liczonych od 5 października 2024. Esport to osiem tytułów, w tym EA Sports FC, którego jako osobnej gry nie wystawia żaden inny z porównywanych serwisów, a także King of Glory, Rainbow Six i NBA2K. Liczba rynków na mecz waha się między 60 a 200. Kupon można anulować w ciągu 2 minut od zawarcia albo dopisać do niego kolejne zdarzenia, natomiast Betclic TV esportu nie pokazuje.
Najmocniejszym argumentem jest stała promocja gry bez podatku, która podnosi wygrane o około 14%. Poza nią kupon rozlicza się ze współczynnikiem 0,88, a po przekroczeniu 1 000 zł sumy stawek kupony SOLO ze współczynnikiem 0,94. Przy stawce 100 zł i kursie 2,00 oznacza to 200 zł w promocji, 188 zł przy 0,94 i 176 zł przy 0,88. Freebety do 100 zł za cztery wyzwania nie mają obrotu, tyle że nie zaliczają się do nich zakłady z podwyższonym kursem ani zamknięte przez cash out. Stawka minimalna wynosi 0,50 zł, za to kursów poniżej 1,14 serwis nie przyjmuje.
Gorzej wypada wypłata. Przelew online trwa 5–10 minut, lecz kwoty powyżej dziennego limitu idą do 7 dni roboczych, a regulamin daje 48 godzin na samo zatwierdzenie. Wskaźnik wypłaty 91,11%, zmierzony na piłce nożnej, koszykówce i tenisie, jest najniższy w całej dziewiątce. Kto gra głównie w promocji bez podatku, odzyskuje część tej straty; kto gra poza nią, płaci podwójnie.
4. Fortuna
Fortuna online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z Cieszyna, z grupy Fortuna Entertainment Group, prowadzi zakłady internetowe od 2012 roku na zezwoleniu nr DAG9.6831.4.2023 z 11 stycznia 2024. Esportowa oferta jest węższa niż w STS, Superbet i Betclic: Counter-Strike, League of Legends i Valorant, bez Doty 2, z 40–80 rynkami na mecz. Cash out obejmuje kupony przedmeczowe i na żywo, a bet builder przy kursie od 3,50 dostaje podwyższenie kursu. Transmisje dotyczą tenisa i czołowych lig piłkarskich. W pomiarze na trzech sportach tradycyjnych wskaźnik wypłaty wyniósł 92,43%.
Bez wpłaty Fortuna przyznaje freebet 25 zł, po pełnej weryfikacji konta, a w ciągu 48 godzin od rejestracji dochodzi zakład bez ryzyka do 200 zł. Obu bonusów nie trzeba obracać, freebety wymagają przy tym kursu od 2,00, a zakład bez ryzyka nie obejmuje Superoferty, Hitu Dnia, sportów wirtualnych i Bet On Games. Minimalna wypłata 0,01 zł pozwala wyczyścić konto do grosza. Każdą wypłatę zatwierdza jednak dział finansowy: przelew online trwa około 15 minut, zwykły do 24 godzin, a powyżej dziennego limitu natychmiastowych wypłat do 7 dni roboczych. Skrilla i Netellera brak, a fan Doty 2 musi szukać gdzie indziej.
5. LV BET
LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z Katowic działa od 2016 roku na zezwoleniu nr PS4.6831.9.2016.EQK z 13 maja 2016, przedłużonym decyzją z 13 maja 2022. Siedem tytułów esportowych, czyli Counter-Strike 2, League of Legends, Dota 2, Valorant, King of Glory, Mobile Legends i Rainbow Six, oraz cztery symulatory sportowe tworzą długą listę, lecz mecz ma tylko 20–40 rynków. Mocną stroną są zakłady na żywo, głównie na Counter-Strike 2 i Dotę 2, z transmisją wideo meczu. Ambasadorem marki w esporcie jest Jarosław Jarząbkowski. Wskaźnik wypłaty 94,86% to najlepszy wynik dziewiątki, choć zmierzony na piłce nożnej, koszykówce i tenisie, a nie na esporcie.
Pakiet powitalny wygląda na największy, dopóki nie policzy się warunków. Bonusy 100% do 600 zł z obrotem 4x, 50% do 1 400 zł z obrotem 3x i 30% do 2 000 zł z obrotem 2x mają obrót liczony od sumy wpłaty i bonusu, przy kursie od 1,75 i w terminie 30 dni. Pełne 4 000 zł wymaga wpłat 600 zł, 2 800 zł i około 6 667 zł, razem około 10 067 zł, oraz obrotu 4 800 zł, 12 600 zł i około 17 333 zł. Daje to około 34 733 zł postawionych na kuponach, które nie mogą być systemowe, multisinglami, sportami wirtualnymi ani Player Bets. Czwarta wpłata dokłada cashback 50% do 321 zł.
Ograniczeń przy wypłatach jest kilka naraz. Rapid Pay realizuje przelew w 10–15 minut, obejmuje jednak osiem banków i nie działa całodobowo; zwykły przelew trwa do 2 dni roboczych, a regulamin daje operatorowi do 7 dni roboczych. Minimum wynosi 10 zł, maksimum 25 000 zł na transakcję. Kosztowny bywa cash out poniżej stawki, bo zwrot pomniejsza się o 15% stawki: kupon za 100 zł z ofertą zamknięcia za 60 zł oddaje 45 zł. Poza promocją gry bez podatku kupony rozlicza się ze współczynnikiem 0,88, a użytkownicy iOS zgłaszają zawieszanie się aplikacji.
6. TOTALbet
TOTALbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z Warszawy należy do grupy Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe i działa od 2018 roku. Pierwsze zezwolenie, nr PS4.6831.15.2017, spółka otrzymała 22 marca 2018, obecne, nr DAG10.6831.3.2023, 20 października 2023. Esport sprowadza się do Counter-Strike, League of Legends, Valoranta i King of Glory, bez Doty 2, z 15–40 rynkami na mecz. Obrazu z rozgrywek serwis nie pokazuje, a bet builder obejmuje piłkę nożną, hokej, tenis i koszykówkę. Stała gra bez podatku dotyczy kuponów AKO od trzech zdarzeń po kursie od 1,30, co przy esportowych kombinacjach daje realną przewagę nad współczynnikiem 0,88.
Powitalny „zakład bez ryzyka” do 333 zł to w praktyce zwrot gotówką za trzy pierwsze kupony, najwyżej 111 zł za każdy, przy co najmniej dwóch zdarzeniach spoza sportów wirtualnych i bez obrotu. Terminy są ciasne: 48 godzin na aktywację, 7 dni na rozliczenie kuponu, zwrot po 24 godzinach od pełnej aktywacji konta. Pay Express przelewa pieniądze do 8 minut, dopóki dzienny limit 5 000 zł się nie wyczerpie; potem albo przy weryfikacji trwa to do 48 godzin, a regulamin dopuszcza 10 dni. Wpłata przez Paysafecard kosztuje 7,5%: ze 100 zł na konto trafia 92,50 zł. Obsługa klienta pracuje w godzinach 9:00–23:00.
7. forBET
forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z Warszawy działa od 2016 roku na zezwoleniu nr PS4.6831.10.2016 z 4 maja 2016, przedłużonym 15 listopada 2021 na sześć lat. Osobnej sekcji esportowej w serwisie nie ma, a oferta oparta na danych RTSmunity obejmuje Counter-Strike, League of Legends i King of Glory, bez Valoranta i Doty 2. Mecz dostaje 10–20 rynków. Zakłady na żywo obejmują esport, transmisji brak, a bet builder BetArchitekt działa tylko dla piłki nożnej i koszykówki. Gra bez podatku obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00–11:00, a wskaźnik wypłaty w pomiarze na piłce, koszykówce i tenisie wyniósł 93,27%.
Kwota 3 950 zł to suma pakietów do wyboru, nie jeden bonus. Składają się na nią zakład bez ryzyka do 1 000 zł z obrotem 1x, bonus 100% do 2 000 zł, freebet 500 zł na kupon od czterech zdarzeń i 150 zł z obrotem 4x. Pełny bonus 2 000 zł wymaga wpłaty 2 000 zł, a jego obrót 2x zaczyna się dopiero po obróceniu depozytu. Kupony obrotowe muszą mieć co najmniej trzy zdarzenia po kursie od 1,30, termin to 14 dni, a wcześniejsze zlecenie wypłaty kasuje bonus. Quick Pay przelewa w około 30 minut, ale tylko w godzinach pracy usługi.
8. ETOTO
E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z Warszawy przyjmuje zakłady od 2011 roku. Pierwotne zezwolenie nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17 z 28 listopada 2014 przedłużono zezwoleniem nr PS4.6831.2.2020 z 29 września 2020. Lista gier jest taka sama jak w forBET: Counter-Strike, League of Legends i King of Glory, bez Valoranta i Doty 2, z 10–20 rynkami na mecz. Atutem trybu na żywo jest podgląd do czterech zdarzeń jednocześnie, choć transmisji wideo nie ma. Pomiar 67 zdarzeń z piłki nożnej, koszykówki i tenisa dał wypłatę 94,00%.
Przez 60 dni od rejestracji kupony od kursu 1,85 rozlicza się bez podatku, co przy prostych zakładach na zwycięzcę meczu ma wymierną wartość. Bonus 100% do 500 zł od wpłaty co najmniej 50 zł wymaga obrotu 3x kwoty bonusu, czyli 1 500 zł, na kuponach AKO od trzech zdarzeń po kursie od 1,20 i łącznym kursie od 2,00, w ciągu 14 dni. Wypłata pozostaje w tym czasie zablokowana. Freebet 20 zł za rozliczony pierwszy kupon od 10 zł działa tylko w aplikacji i jest ważny 7 dni, a bonusu bez depozytu ani zakładu bez ryzyka nie ma.
Przelew dociera w około 15 minut, zlecenia między 22:00 a 8:00 i w dni wolne trwają dłużej, a po wyczerpaniu dziennego limitu 100 000 zł wypłata zajmuje do 7 dni roboczych. Czat działa od 8:00 do 23:00, telefonu brak. Dla gracza, który obstawia kilka głównych linii na Counter-Strike, ten zestaw wystarcza; dla szukającego rynków na rundy czy mapy oferta kończy się szybko.
9. Betfan
BETFAN Sp. z o.o. z Warszawy przyjmuje zakłady od 2019 roku na zezwoleniu nr PS4.6831.3.2018, przedłużonym decyzją nr DAG9.6831.2.2024 z 28 października 2024 i ważnym do 28 października 2030. Oferta esportowa zasilana danymi SIS Competitive Gaming obejmuje Counter-Strike 2, League of Legends, Dotę 2, Overwatch i Rainbow Six, bez Valoranta. Rynków na mecz jest tylko 8–15, najmniej w dziewiątce. Mocniej wypada tryb na żywo: transmisje wideo meczów esportowych, rynki specjalne na zwycięzcę turnieju, cash out i bet builder. Wskaźnik wypłaty w pomiarze na trzech sportach tradycyjnych wyniósł 93,42%.
Trzy bonusy po 100% do 200 zł, łącznie do 600 zł, wymagają obrotu 1x kwoty wpłaty na kuponach AKO od dwóch zdarzeń o łącznym kursie od 3,00, z terminem 10 dni na każdy bonus. Wpłata 200 zł oznacza zatem 200 zł obrotu, a nie wielokrotność sumy wpłaty i bonusu. Obrotu nie zaliczają kupony z podwyższonym kursem, gry karciane i zakłady systemowe. Promocji gry bez podatku brak: każdy kupon rozlicza się ze współczynnikiem 0,88. Pieniądze docierają średnio do 15 minut, siedem dni w tygodniu w godzinach 8:00–00:00, do ponad 97% kont bankowych w Polsce, przy minimum 10 zł. Z konta tymczasowego wypłacić się nie da, a obsługa klienta odpowiada w godzinach 8:00–23:00.
Esport na żywo u bukmachera: obraz meczu pokazują tylko dwa serwisy
Betfan ma też coś, czego większość konkurencji w esporcie nie oferuje: obraz meczu. Esport na żywo u bukmachera to gra, w której kurs przesuwa się z każdą rundą, a przewagę daje to samo co przed meczem, czyli rozumienie gry lepsze niż model wyceniający rynek. Bez transmisji ten atut znika, bo obstawiający widzi tylko ruch kursu, a więc to, co algorytm już przetworzył. Zakłady na żywo prowadzi każdy z dziewięciu porównywanych serwisów, przy czym esport wprost obejmują one w LV BET, forBET, ETOTO i Betfan. Mecz pokazują dwa.
LV BET wiąże transmisje wideo z zakładami na żywo, a jego oferta live skupia się głównie na Counter-Strike 2 i Dota 2. Betfan dokłada do obrazu rynki specjalne na zwycięzcę turnieju i obejmuje w esporcie Counter-Strike 2, League of Legends, Dota 2, Overwatch i Rainbow Six. Obraz kosztuje tu rynki. Na jeden mecz przypada w LV BET 20–40 rynków, w Betfan 8–15. Przy STS, który esportu nie transmituje i wystawia 190–210 rynków, oznacza to menu od kilku do kilkudziesięciu razy węższe.
Cash out mają oba serwisy, ale w LV BET wycofanie się na minusie kosztuje więcej, niż pokazuje ekran. Gdy proponowana kwota spada poniżej stawki, zwrot pomniejsza się o 15% stawki. Przy kuponie za 100 zł i ofercie 70 zł na konto trafia 55 zł, o ponad jedną piątą mniej od wyświetlonej propozycji. Oglądany na żywo mecz najmocniej kusi do ucieczki po przegranej rundzie, więc ta reguła uderza dokładnie tam, gdzie transmisja wywołuje najsilniejszą presję.
STS, Superbet, Betclic i Fortuna mają własne transmisje, tyle że esport do nich nie trafił. STS TV pokazuje piłkę nożną, Superbet i Fortuna tenis oraz czołowe ligi piłkarskie, a Betclic TV piłkę nożną, tenis, koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną i UFC. Bogatsze są za to narzędzia do zarządzania kuponem w trakcie gry. Betclic pozwala anulować kupon w ciągu 2 minut od zawarcia i dopisać zdarzenia do kuponu już zawartego, STS daje cash out na kuponach SOLO i AKO, Superbet na otwartym AKO, a Fortuna na kuponach przedmeczowych i na żywo. Mecz i tak trzeba śledzić poza serwisem.
Drugi biegun tworzą TOTALbet, ETOTO i forBET, które nie transmitują żadnych rozgrywek. ETOTO i forBET przyjmują zakłady live na esport, a ETOTO pozwala śledzić do czterech zdarzeń jednocześnie, lecz bez obrazu oznacza to obserwację kursów, nie gry. Esport w forBET nie ma nawet osobnej sekcji w serwisie, a każdy mecz to 10–20 rynków opartych na danych RTSmunity. Bet builder sytuacji nie ratuje: w TOTALbet obejmuje piłkę nożną, hokej, tenis i koszykówkę, BetArchitekt w forBET piłkę nożną i koszykówkę, a w LV BET piłkę nożną i NBA. W żadnym z tych trzech serwisów nie da się złożyć kilku rynków jednego meczu esportowego w jeden zakład.
Przy grze w trakcie meczu liczą się cztery funkcje: obecność esportu w ofercie live, obraz, możliwość zamknięcia kuponu przed końcem i budowania zakładu z kilku rynków jednego spotkania. Kreska w komórce oznacza brak informacji o danej funkcji, a nie jej brak w serwisie.
| Operator | Zakłady na żywo | Transmisje esportu | Cash out | Bet builder |
|---|---|---|---|---|
| STS | tak | nie, STS TV: piłka nożna | kupony SOLO i AKO | tak |
| Superbet | tak | nie, tenis i piłka nożna | otwarty kupon AKO | w obrębie jednego meczu |
| Betclic | tak | nie, Betclic TV bez esportu | tak | — |
| Fortuna | tak | nie, tenis i piłka nożna | kupony przedmeczowe i na żywo | tak, z podwyższeniem przy kursie od 3,50 |
| LV BET | tak, w tym esport | tak, głównie Counter-Strike 2 i Dota 2 | tak, poniżej stawki minus 15% stawki | piłka nożna i NBA |
| TOTALbet | tak | brak transmisji | — | piłka nożna, hokej, tenis, koszykówka |
| forBET | tak, w tym esport | brak transmisji | — | piłka nożna i koszykówka |
| ETOTO | tak, w tym esport | brak transmisji | — | — |
| Betfan | tak, w tym esport | tak | tak | tak |
Wszystkie cztery funkcje ma spośród dziewięciu serwisów tylko Betfan, ale przy 8–15 rynkach na mecz esportowy bet builder ma niewiele materiału do łączenia. LV BET daje obraz i cash out, jego bet builder esportu jednak nie obejmuje. STS ma profil odwrotny: najgłębszy rynek i pełny zestaw narzędzi bez obrazu z meczu esportowego. Do gry z transmisją zostają zatem Betfan i LV BET, do gry na wielu rynkach jednego spotkania STS, z meczem oglądanym w innym miejscu.
Czy mecze esportowe można oglądać u bukmachera?
Można, choć tylko w dwóch serwisach i przy zakładach na żywo: LV BET pokazuje głównie Counter-Strike 2 i Dota 2, Betfan łączy obraz z grą live na esport. Superbet udostępnia transmisje bez zakładu, STS TV wymaga kuponu z ostatnich 24 godzin, przy czym obie obejmują inne dyscypliny niż esport.

Typy bukmacherskie na esport: 0,28 różnicy w kursie to 24,64 zł na jednym kuponie
Obraz z meczu pomaga czytać przebieg spotkania, ale o tym, ile zostaje z trafionego typu, decyduje kurs pomnożony przez podatek. Typy bukmacherskie esport mają tu swoją specyfikę: rynek jest węższy niż piłkarski, a wyceny tego samego meczu w różnych serwisach potrafią rozjeżdżać się o dziesiąte części kursu. Przy stawce 100 zł różnica 0,28 oznacza 24,64 zł. Tyle kosztuje brak porównania.
Punkt wyjścia jest wspólny dla wszystkich porównywanych operatorów. Podatek od gier wynosi 12% i potrąca się go ze stawki, zatem do gry trafia 88% postawionej kwoty. Współczynnik 0,88 mnoży się przez kurs i dopiero ten wynik jest realną ceną zakładu. Sto złotych po kursie 1,90 daje 167,20 zł wypłaty, czyli efektywnie kurs 1,672. Przy kursie 1,13 wygrany kupon zwraca 99,44 zł, mniej niż postawiono. Próg, od którego trafienie w ogóle przynosi zysk, leży w okolicy kursu 1,14.
Na tym tle widać, ile waży wybór serwisu. Ten sam mecz Counter-Strike 2 stał w Betclic po kursie 2,70, a w Fortunie po 2,42. Przy 100 zł i współczynniku 0,88 pierwszy kupon wypłaca 237,60 zł, drugi 212,96 zł, za identyczny typ. W procentach to 11,6% wyższej wypłaty. Paradoks polega na tym, że w pomiarze z piłki nożnej, koszykówki i tenisa Betclic oddaje graczom 91,11%, a Fortuna 92,43%, przez co średnie z innych dyscyplin podpowiadałyby wybór odwrotny. Esport wycenia się osobno i przeciętna marża z ligi piłkarskiej niewiele o nim mówi.
Kupon AKO zamienia taką przewagę w mnożnik. Kursy kolejnych zdarzeń się mnożą, a razem z nimi rośnie dystans między serwisami. Trzy zdarzenia wycenione tak jak ten mecz Counter-Strike 2, po 2,70 zamiast po 2,42, dają przy 100 zł stawki 1732,10 zł wobec 1247,18 zł. Różnica wynosi 484,92 zł, czyli 38,9%, choć typy są identyczne. Lepsza analiza nie ma z tym nic wspólnego, decyduje wyłącznie miejsce zawarcia kuponu.
Drugi próg dotyczy podatku dochodowego. Wygrana do 2280 zł z jednego kuponu jest wolna od PIT, a powyżej tej kwoty bukmacher pobiera 10% całej wygranej, nie tylko nadwyżki. Efekt bywa absurdalny: kupon, który przekroczy granicę o kilka złotych, wypłaca mniej niż taki, który zatrzymał się tuż pod nią. Stawka 12% od gier obowiązuje bez zmian, ponieważ jej podwyżkę zawetowano 18 grudnia 2025. Osobną regułę stosuje Betclic, gdzie po przekroczeniu 1000 zł sumy stawek kupony SOLO rozlicza się ze współczynnikiem 0,94, co przy dużych pojedynczych zakładach poprawia rachunek względem standardowego 0,88.
Krok 1
Stawka 1000 zł, podatek 12% to 120 zł. Do gry trafia 880 zł, czyli stawka pomnożona przez współczynnik 0,88.
Krok 2
Kurs 2,42: 880 zł × 2,42 = 2129,60 zł. Kwota mieści się poniżej progu 2280 zł, więc PIT nie jest pobierany i tyle trafia na konto.
Krok 3
Kurs 2,70: 880 zł × 2,70 = 2376 zł. Wygrana przekracza 2280 zł, bukmacher potrąca 10% całej kwoty, czyli 237,60 zł. Na konto trafia 2138,40 zł.
Krok 4
Przed podatkiem dochodowym lepszy kurs dawał 246,40 zł przewagi, po jego potrąceniu zostaje 8,80 zł. Przy wysokich stawkach liczy się nie tylko kurs, lecz także to, po której stronie progu wyląduje wygrana.
Część operatorów zdejmuje współczynnik 0,88 promocjami gry bez podatku i to one najmocniej zmieniają rachunek esportowych typów bukmacherskich. Betclic prowadzi stałą promocję, która podnosi wygrane o około 14%, co odpowiada prostemu działaniu 1 / 0,88. TOTALbet zwalnia z podatku kupony AKO od trzech zdarzeń po kursie od 1,30, forBET robi to od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00–11:00, a ETOTO przez 60 dni od rejestracji przy kuponie od 1,85. W STS, Superbet i Betfan takiej promocji nie ma, dlatego tam każdy kurs warto od razu przeliczać przez 0,88.
Esport jest legalny u bukmachera tylko z zezwoleniem, a za grę poza nim odpowiada sam gracz
Pytanie, czy esport u bukmachera jest legalny, ma w Polsce jednoznaczną odpowiedź, tyle że zależną od adresu strony, a nie od tytułu gry. Zakłady na Counter-Strike, League of Legends czy Valorant może przyjmować wyłącznie spółka z zezwoleniem Ministra Finansów. Od 12 września 2017 esport jest sportem w rozumieniu ustawy, więc kupon na mecz w Dota 2 podlega tym samym regułom co kupon na ligę piłkarską. Rozgrywki komputerowe nie tworzą osobnej kategorii z łagodniejszymi zasadami. Liczy się wyłącznie operator.
Wykaz legalnych domen obejmuje 17 spółek. Każdy z dziewięciu porównywanych operatorów ma zezwolenie, którego numer i termin są jawne: STS działa na decyzji z 19 grudnia 2023, ważnej do 20 lutego 2030, a Betfan na zezwoleniu przedłużonym do 28 października 2030. Przypadek Betclic pokazuje, że o legalności nie przesądza siedziba. Spółka BEM Operations Limited jest zarejestrowana na Malcie, ale przyjmuje zakłady na podstawie polskiego zezwolenia i ma w kraju przedstawiciela, Gaming in Poland Sp. z o.o. Zagraniczny właściciel nie jest więc problemem. Problemem jest dopiero brak zezwolenia.
Nadzór ma swoją cenę i widać ją na każdym kuponie. Legalny operator potrąca 12% podatku od stawki, wypłaca środki przelewem na rachunek klienta, a forBET realizuje wypłaty wyłącznie na konto podane przy rejestracji. Ograniczenia irytują przy pierwszej wypłacie, mają jednak drugą stronę: za saldem stoi konkretna spółka z numerem zezwolenia, a w przypadku polskich podmiotów również z numerem KRS. Na stronie bukmachera nie wolno też oferować kredytów ani pożyczek. Dla kogoś, kto po serii przegranych meczów Counter-Strike chce się odegrać, ten zakaz waży więcej niż jakikolwiek bonus powitalny.
Ryzyko gry poza wykazem spada na obstawiającego, nie tylko na serwis. Udział w grze bez zezwolenia jest zakazany i zagrożony grzywną do 120 stawek dziennych, a domeny bez zezwolenia blokuje się w ciągu 48 godzin. W praktyce oznacza to podwójną stratę: odpowiedzialność prawną po stronie gracza i konto, do którego dostęp może zniknąć z dnia na dzień, razem z saldem pozbawionym polskiego nadzoru. Żadna oferta esportowa nie równoważy takiego rachunku.
Udział w zakładach u operatora bez zezwolenia Ministra Finansów jest zakazany, a odpowiedzialność karną skarbową ponosi sam gracz: grozi mu grzywna do 120 stawek dziennych. Domeny bez zezwolenia są blokowane w ciągu 48 godzin, więc środki na takim koncie mogą stać się niedostępne bez ostrzeżenia.
Sprawdzenie operatora zajmuje chwilę. Wystarczy porównać adres serwisu z wykazem legalnych domen i odszukać numer zezwolenia, który legalni bukmacherzy podają publicznie. Strona, która takiego numeru nie pokazuje albo nie figuruje w wykazie, przyjmuje zakłady esportowe nielegalnie, niezależnie od tego, jak profesjonalnie wygląda jej oferta i jakie kursy wystawia na mecze Counter-Strike 2.
Czy zakłady na esport są legalne w Polsce?
Tak, o ile zakład przyjmuje spółka z zezwoleniem Ministra Finansów, widniejąca w wykazie legalnych domen. Esport ma status sportu od 12 września 2017, dlatego obowiązuje go 12% podatku od stawki. Kupon postawiony w serwisie spoza wykazu jest nielegalny także po stronie gracza, nawet jeśli strona działa w języku polskim.

Sezon zakładów na esport w liczbach: ile kosztuje podatek, marża i zbyt duża stawka
Dwanaście procent od stawki brzmi niegroźnie, dopóki nie przeliczy się go na cały sezon. Sto kuponów po 50 zł to 5000 zł obrotu i 600 zł podatku, pobranego zanim padnie pierwszy frag. Ta kwota nie zależy od trafności typów, bo potrąca się ją ze stawki, a nie z zysku: odchodzi przy kuponie wygranym tak samo jak przy przegranym. Próg opłacalności przesuwa się przez to wyraźnie. Przy kursie 1,90 bez podatku wystarczyłoby trafiać 52,63% zakładów, żeby wyjść na zero. Ze współczynnikiem 0,88 potrzeba już 59,81%, czyli o 7,18 punktu procentowego więcej, zanim zarobi się choćby złotówkę.
Drugi koszt siedzi w kursie. Zmierzone zwroty wahają się od 91,11% w Betclic do 94,86% w LV BET, przy czym oba pomiary dotyczą piłki nożnej, koszykówki i tenisa, nie esportu. Marża na mecze Counter-Strike 2 czy Valoranta pozostaje więc niewiadomą, a przy rynkach tak wąskich jak 8–15 pozycji na mecz trudno zakładać, że będzie niższa. Po nałożeniu podatku teoretyczny zwrot spada do 83,48% w LV BET i 80,18% w Betclic. Przy sezonowych 5000 zł oznacza to statystycznie 4173,84 zł wobec 4008,84 zł. Różnica wynosi 165 zł. Betclic odrabia ją stałą promocją gry bez podatku, ale tylko na kuponach, które mieszczą się w jej warunkach; poza nią obowiązuje pełne 0,88.
Słowo „bez podatku” wymaga osobnego przeliczenia, bo warunek promocji potrafi kosztować więcej niż sam podatek. TOTALbet zwalnia z niego kupony AKO od trzech zdarzeń po kursie od 1,30. Jeśli zwrot 93,50% obowiązuje na każdym z trzech zdarzeń, kupon oddaje teoretycznie 0,935 × 0,935 × 0,935, czyli 81,74% stawki. Zwykły singiel z potrąconym podatkiem daje 0,88 × 0,935, a więc 82,28%. Opodatkowany pojedynczy zakład wychodzi zatem minimalnie lepiej niż „darmowy” akumulator. To uproszczony model, ale kierunek jest jasny: każde dodatkowe zdarzenie dokłada kolejną marżę.
Najbardziej zaskakujący koszt pojawia się przy stawkach tuż pod progiem podatku dochodowego. Wygrana do 2280 zł z kuponu jest wolna od PIT, powyżej bukmacher pobiera 10% całej kwoty, nie samej nadwyżki. Przy kursie 2,70 stawka 950 zł daje 2257,20 zł na rękę. Stawka 1000 zł daje 2376 zł, z których 237,60 zł zabiera fiskus, więc na konto trafia 2138,40 zł. Pięćdziesiąt złotych więcej ryzyka kończy się wypłatą niższą o 118,80 zł. Przy tym kursie martwa strefa zaczyna się od stawki 959,60 zł i kończy dopiero przy 1066,22 zł; każda kwota pomiędzy daje mniej niż kupon postawiony tuż pod progiem.
Duża wygrana ma też swój czas. TOTALbet wypłaca szybkim przelewem do 5000 zł dziennie, a powyżej tej kwoty realizacja trwa do 48 godzin. LV BET wypłaca maksymalnie 25 000 zł w jednej transakcji, ETOTO po wyczerpaniu dziennego limitu 100 000 zł potrzebuje do 7 dni roboczych, a Fortuna i Betclic przy kwotach ponad dzienny limit również sięgają tego terminu. W forBET pieniądze trafiają wyłącznie na rachunek podany przy rejestracji. STS pobiera opłatę manipulacyjną, gdy wypłacany depozyt obrócono w mniej niż połowie, więc wpłata „na próbę” i szybkie wycofanie środków kosztują tam więcej niż gdzie indziej.
Każda z tych liczb działa w jedną stronę. Podatek, marża i warunki promocji obniżają oczekiwany zwrot z kuponu, a wyższa stawka nie zmienia tego rachunku, tylko powiększa stratę w złotych. Kto zaczyna podnosić stawki, żeby odrobić poprzednie kupony, gra przeciwko 0,88 pomnożonemu przez marżę, i to przy każdym kolejnym zakładzie. Jedyną stawką, która ma sens w tym modelu, jest kwota, której utrata nie zmieni niczego w domowym budżecie, ustalona przed sezonem, a nie po przegranej mapie.
Aktualizacja: