CS2 zakłady 2026: ile z kursu zostaje po marży i podatku u legalnych bukmacherów

Na CS2 zakłady w 2026 roku przyjmują legalnie wyłącznie bukmacherzy z zezwoleniem Ministra Finansów, a wykaz takich podmiotów liczy 17 pozycji. Legalność nie oznacza hojności. Z typowego rynku na zwycięzcę meczu, po marży operatora i 12% podatku od stawki, wraca do gracza w długim okresie około 83,0% postawionej kwoty. Przy kursach 1,45 i 2,70 sama marża obniża wypłatę do 94,3%, a resztę zabiera podatek, zanim na serwerze rozegrana zostanie pierwsza runda.
Wybór drużyny jest więc sprawą drugorzędną. O realnej wartości kuponu decydują marża, podatek i struktura zakładu, które razem zabierają od 17% do ponad 26% stawki, zanim wynik meczu w ogóle zacznie mieć znaczenie. Każde kolejne zdarzenie dołożone do kuponu mnoży marżę, zamiast ją rozcieńczać. Między operatorami różnicę robią przede wszystkim gra bez podatku, progi wpłat i szybkość wypłat, a nie liczba meczów w ofercie.
Zakłady CS2: 12% podatku znika ze stawki, zanim mecz się zacznie
Pierwsza runda pistoletowa jeszcze się nie rozegrała, a kupon jest już lżejszy. W 2026 roku zakłady CS2 u legalnego bukmachera obciąża podatek od gier w wysokości 12% stawki, wynikający z art. 73 ust. 1 pkt 4 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Potrąca go operator przy przyjęciu zakładu, dlatego z wpłaconych 50 zł do gry trafia 44 zł. Pozostałe 6 zł przepada bez względu na wynik mapy, meczu czy całego turnieju.
Bardziej bolesna jest jednak wypłata niż sama potrącona kwota. Bez podatku kupon 50 zł po kursie 1,85 dawałby 92,50 zł, tymczasem kurs mnoży się tylko przez 44 zł i na konto wpływa 81,40 zł. Różnica sięga 11,10 zł, prawie dwukrotności podatku, bo zabrane 6 zł nie pracuje po kursie. Efektywnie kurs 1,85 zachowuje się jak 1,63 i to ta druga liczba, a nie wyświetlana na ekranie, mówi, ile przynosi trafiony typ.
Przy niskich kursach podatek potrafi zjeść całą wygraną. Granicę wyznacza prosty iloraz: 1 podzielone przez 0,88 daje około 1,136, zatem każdy kurs do 1,13 włącznie zwraca po trafieniu mniej, niż wynosiła stawka. Faworyt po kursie 1,10 wygrywa mecz, a z 50 zł robi się 48,40 zł. Trafienie oznacza tu stratę. Kurs 1,14 wypłaca 50,16 zł, czyli 16 groszy na plusie za poprawnie wytypowany wynik.
Na dystansie widać rozmiar tego kosztu: 100 kuponów po 50 zł to 5000 zł obrotu i 600 zł podatku oddanego z góry, zanim padnie jakikolwiek wynik. Tych pieniędzy nie odzyskuje się w żadnym scenariuszu – przy trafieniu pomniejszają wypłatę, a przy pudle znikają razem ze stawką. Do podatku dochodzi marża zaszyta w kursach. Łącznie z typowego rynku na zwycięzcę meczu zostaje 83,0% wartości, a każde dodatkowe zdarzenie na kuponie obniża ten wynik dalej.
Drugi podatek czeka po stronie wygranej i działa jak próg, a nie jak stopniowa skala. Wygrana do 2280 zł z jednego kuponu jest wolna od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT z 26 lipca 1991 r. Powyżej tej kwoty pobiera się 10% od całej wygranej, nie od nadwyżki, co przewiduje art. 30 ust. 1 pkt 2 tej samej ustawy. Jedna złotówka ponad limit kosztuje w efekcie 228,10 zł: z wygranej 2281 zł zostaje na rękę 2052,90 zł.
Przy kursie 1,85 granica przebiega w okolicy 1400 zł stawki. Taki kupon wypłaca 2279,20 zł bez dalszych potrąceń. Po podniesieniu stawki do 1500 zł wygrana rośnie do 2442 zł, ale po odjęciu 10% zostaje 2197,80 zł. Gracz dokłada 100 zł i dostaje o 81,40 zł mniej – dokładnie tyle, ile wypłaca trafiony kupon 50 zł po tym samym kursie. Kto gra wysokimi stawkami, powinien liczyć wygraną brutto przed zatwierdzeniem kuponu, a nie dopiero po trafieniu.
- Kupon 50 zł po kursie 1,85 wypłaca po 12% podatku od stawki 81,40 zł zamiast 92,50 zł.
- Z typowego rynku na zwycięzcę meczu po marży i podatku zostaje 83,0% wartości.
- Na kuponie z trzema zdarzeniami po marży i podatku zostaje 73,9%.
- Wygrana powyżej 2280 zł z jednego kuponu traci 10% całej kwoty na podatek dochodowy.
Od jakiej kwoty wygranej z kuponu na CS2 pobierany jest podatek dochodowy?
Zwolnienie obejmuje wygraną do 2280 zł z jednego kuponu. Od każdej wyższej kwoty pobiera się 10% całości, dlatego wygrane w przedziale 2280,01–2533,33 zł dają na rękę mniej niż sam próg. Dopiero wygrana wynosząca 2533,34 zł lub więcej po opodatkowaniu przekracza 2280 zł netto.

Bukmacherzy CS2 z polskim zezwoleniem: osiem ofert, osiem różnych haczyków
Próg podatkowy jest identyczny u każdego operatora, bo wynika z ustawy, a nie z regulaminu. Bukmacherów CS2 z polskim zezwoleniem różni to, co zapisano drobnym drukiem: od jakiej kwoty przyjmują wpłatę daną metodą, którędy oddają pieniądze i ile to trwa. Wszystkie osiem biur działa pod nadzorem Ministra Finansów, a ta ochrona ma swoją cenę. Każda stawka jest obciążona 12% podatkiem, nawet jeśli część operatorów bierze go na siebie. Betclic i Fortuna ograniczają pojedynczą wpłatę do 100 000 zł, a każdy bonus powitalny ma swój obrót, termin lub minimalny kurs.
Numer zezwolenia to najprostszy sprawdzalny fakt w całej ofercie. Najstarsze dokumenty mają forBET (nr PS4.6831.10.2016 z 4 maja 2016) i LV BET (nr PS4.6831.9.2016.EQK z 13 maja 2016), które dzieli zaledwie dziewięć dni. Obie decyzje zostały już przedłużone. Najświeższe zezwolenia należą do STS (19 grudnia 2023), Fortuny (11 stycznia 2024) i Betfanu (28 października 2024). O stażu marki data decyzji nie mówi nic: Fortuna działa na polskim rynku od 1996 roku, a jej obecne zezwolenie jest o osiem lat młodsze od tego, które ma forBET.
Minimalna wpłata wygląda w reklamie jak jedna liczba, w regulaminie rozpada się na kilka. Superbet przyjmuje przelew bankowy już od 0,01 zł. STS za doładowanie przez Skrill lub Neteller żąda 50 zł, czyli 5000 razy więcej. W LV BET większość kanałów działa od 1 zł, lecz paysafecard i PayPal dopiero od 20 zł. Kto trzyma środki w portfelu elektronicznym, trafia na wyższy próg niż ten widoczny na banerze.
Zestawienie obok siebie zezwolenia, progu wpłaty, tempa wypłaty, bonusu na start i jednej cechy wyróżniającej pokazuje, gdzie operatorzy naprawdę się rozjeżdżają. Wartości wypłaty z rynków przywoływane przy poszczególnych biurach to średnia z piłki nożnej, koszykówki i tenisa liczona na 67 zdarzeniach, a nie pomiar z samego CS2.
| Operator | Zezwolenie (numer i data) | Minimalna wpłata | Szybkość wypłaty | Bonus powitalny | Cecha wyróżniająca |
|---|---|---|---|---|---|
| Betclic | PS4.6831.11.2017, 26.09.2018 | 2 zł | do 48 h, tylko na metodę wpłaty | freebety do 100 zł za cztery wyzwania, bez obrotu | gra bez podatku bez limitu czasu |
| Superbet | PS4.6831.5.2019, 18.10.2019, przedłużone 17.04.2025 | 1 zł, przelewem 0,01 zł | szybka wypłata w kilkanaście minut | freebet 100% do 200 zł bez obrotu wygraną | gra bez podatku codziennie, przed meczem i na żywo |
| LV BET | PS4.6831.9.2016.EQK, 13.05.2016 | 1 zł, paysafecard i PayPal 20 zł | RapidPay ok. 10 min, inne przelewy do 7 dni roboczych | 100% do 600 zł plus bonusy od drugiej i trzeciej wpłaty, obrót 4x | brak prowizji od wpłat i wypłat |
| Fortuna | DAG9.6831.4.2023, 11.01.2024 | 1 zł | do 15 min na konto bankowe | zakład bez ryzyka do 200 zł bez obrotu | osobna zakładka esportu z CS2 przed meczem i na żywo |
| STS | DAG10.6831.4.2023, 19.12.2023 | 2 zł, BLIK 5 zł, PayPal 20 zł, Skrill i Neteller 50 zł | do 10 min w wielu bankach, w innych 1–2 dni robocze | do 600 zł od trzech wpłat, obrót 2x po kursie min. 1,91 | transmisje STS TV dla zalogowanych |
| Betfan | DAG9.6831.2.2024, 28.10.2024 | 2 zł | ok. 15 min w godz. 8:00–0:00 | 100% do 200 zł od trzech wpłat, obrót 1x na AKO min. 3,00 | osobna sekcja CS2 z meczami i wynikami |
| forBET | PS4.6831.10.2016, 04.05.2016 | 1 zł | Quick Pay w kilka minut, 9:00–23:00 | zakład bez ryzyka do 1000 zł, obrót 1x | turnieje ESL Pro League, BLAST i ESEA |
| Fuksiarz | PS4.6831.1.2020, 09.12.2020 | 1 zł | księgowanie nawet 15 min, bank 1–2 dni robocze | zakład bez ryzyka do 1000 zł bez obrotu | rozgrywki European Pro League |
Najszybsza wypłata, najniższy próg i najhojniejszy bonus rzadko spotykają się u jednego operatora. LV BET kusi trzema wpłatami z bonusem, ale wymaga obrotu czterokrotnego, podczas gdy Fortuna i Fuksiarz dają „zakład bez ryzyka” bez żadnego obrotu. Betclic z kolei wypłaca najwolniej, w ciągu 48 godzin, i tylko jedną drogą. O wyborze decyduje zatem kombinacja, a nie pojedyncza rubryka.
Uwaga! W Superbet BLIK, Mastercard i Tpay działają wyłącznie jako metody wpłaty, a gotówka wpłacona w punkcie stacjonarnym Fortuny i STS nie wraca tą samą drogą. Betclic działa odwrotnie: wypłata trafia wyłącznie na metodę użytą do wpłaty, bez możliwości wyboru innej.
Betclic
Za marką stoi BEM Operations Limited z Malty, która działa w Polsce przez przedstawiciela, Gaming in Poland Sp. z o.o. Marka powstała w 2005 roku, polski rynek online obsługuje od 2019, na zezwoleniu nr PS4.6831.11.2017 z 26 września 2018. Próg wejścia jest niski: wpłata od 2 zł, zakład od 0,50 zł, wypłata od 1 zł bez prowizji. Wyróżnikiem pozostaje gra bez podatku bez limitu czasu dla wszystkich graczy. Na start operator daje freebety do 100 zł za cztery wyzwania wykonane w 14 dni, z kursami min. 1,50, 3,00 i 2,00, bez obrotu.
Zniesienie podatku to mocny argument, tyle że Betclic ma najniższą wypłatę z rynków w grupie: 91,11%. Do LV BET traci 3,75 punktu procentowego, przez co część przewagi zabiera sama wycena. Pieniądze wracają w ciągu 48 godzin i wyłącznie na metodę wpłaty, a pojedyncza wpłata nie przekroczy 100 000 zł. Oferta pasuje graczowi, który stawia regularnie i nie potrzebuje wygranej z powrotem w kwadrans.
Superbet
Operatorem jest polska spółka SUPERBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. (KRS 0000666114), obecna na rynku od 2017 roku. Zezwolenie nr PS4.6831.5.2019 z 18 października 2019 przedłużono decyzją nr DRG2.6831.1.2024 z 17 kwietnia 2025 na kolejne sześć lat. Wpłaty startują od 1 zł, przelewem bankowym od 0,01 zł, a zakład kosztuje minimum 2 zł. Gra bez podatku działa codziennie, przed meczem i na żywo. Powitalny freebet to 100% pierwszej wpłaty do 200 zł bez obrotu wygraną, z 10 dniami na wykorzystanie, a za aplikację mobilną dochodzi 20 zł na tych samych zasadach.
Wypłata z rynków 94,16% to drugi wynik w grupie, a w połączeniu z codzienną grą bez podatku daje jedną z najmocniejszych kombinacji. Szybka wypłata online trafia na konto w kilkanaście minut, tradycyjny przelew wychodzi dwa razy dziennie w dni robocze, a księgowanie zależy od godzin pracy banku. Haczyk tkwi w płatnościach. BLIK, Mastercard i Tpay służą tu wyłącznie do wpłaty, dlatego wygrana z CS2 wróci inną drogą, niż przyszła stawka.
LV BET
Spółka LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. (KRS 0000534588) działa w Polsce od 2016 roku na zezwoleniu nr PS4.6831.9.2016.EQK z 13 maja 2016, przedłużonym decyzją nr DAG11.6831.4.2022 z 13 maja 2022. Prowizji od wpłat i wypłat nie ma, esport ma osobną zakładkę, a mecze CS2 są transmitowane. Wypłata z rynków wynosi 94,86%, najwięcej w grupie. RapidPay księguje pieniądze w około 10 minut w ośmiu bankach, przy dziennej puli szybkich wypłat 100 000 zł. Pozostałe przelewy idą do 7 dni roboczych, a minimalna wypłata to 10 zł.
Pakiet powitalny brzmi okazale: 100% do 600 zł, potem 50% do 1400 zł i 30% do 2000 zł, plus cashback do 321 zł po czwartej wpłacie. Obrót liczy się jednak od sumy wpłaty i bonusu, czterokrotnie, po kursie min. 1,75 w 30 dni. Przy pełnych 600 zł z pierwszej wpłaty daje to 1200 zł razy cztery, czyli 4800 zł postawionych w miesiąc. Gra bez podatku obowiązuje tylko przez 45 dni od rejestracji, a paysafecard i PayPal przyjmują wpłaty dopiero od 20 zł.
Fortuna
FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z Cieszyna (KRS 0000002455) jest na polskim rynku od 1996 roku, choć obecne zezwolenie nr DAG9.6831.4.2023 pochodzi z 11 stycznia 2024. CS2 ma osobną zakładkę esportu z ofertą przedmeczową i na żywo, w ofercie liczącej ponad 40 dyscyplin, z transmisjami wydarzeń sportowych. Wpłata rusza od 1 zł, zakład od 2 zł, a wypłata trafia na konto bankowe do 15 minut bez prowizji operatora. Na start jest „zakład bez ryzyka” do 200 zł bez obrotu, pod warunkiem postawienia pierwszego kuponu w ciągu 168 godzin, czyli siedmiu dni od rejestracji.
Słabszą stroną jest wycena. Wypłata z rynków 92,43% to drugi najniższy wynik w grupie, wyższy tylko od Betclic. Gra bez podatku obejmuje kupony z Bet Builderem i AKO Bonus, przez co zwykły pojedynczy zakład na zwycięzcę meczu CS2 tej ulgi nie dostaje. Gotówka wpłacona w punkcie stacjonarnym nie wraca tą samą drogą, czas księgowania wypłaty zależy od banku, a pojedyncza wpłata ma limit 100 000 zł.
STS
STS S.A. (KRS 0000829716) działa od 1997 roku, a zezwolenie nr DAG10.6831.4.2023 otrzymała 19 grudnia 2023. Wyróżnikiem są transmisje STS TV dostępne dla zalogowanych graczy, do tego bet builder, cash out i zakłady na żywo na CS2. Wypłaty przez STS Pay idą bez prowizji i w wielu bankach księgują się do 10 minut, w pozostałych w 1–2 dni robocze. Bonus powitalny rozkłada się na trzy wpłaty: 100 zł, 200 zł i 300 zł, łącznie do 600 zł, z obrotem dwukrotnym po kursie min. 1,91 i 7 dniami na aktywację każdej części. Za zadania dochodzi 60 zł z obrotem jednokrotnym.
Cena tej wygody jest jawna: STS nie ma promocji gry bez podatku i potrąca 12% z każdej stawki. Wypłata z rynków 93,41% plasuje operatora w środku grupy, ale różnica między najlepszą a najgorszą wyceną to 3,75 punktu procentowego, czyli mniej niż podatek. Progi wpłat zależą od metody: 2 zł kartą, 5 zł BLIK-iem, 20 zł przez PayPal i 50 zł przez Skrill lub Neteller. Gotówka z punktu nie wraca tą samą drogą, a kupony z ofert Superoferta, Hit Dnia i Betgames nie liczą się do obrotu bonusem.
Betfan
Pierwsze zezwolenie BETFAN Sp. z o.o. z Warszawy (KRS 0000727637) dostała 29 października 2018, nr PS4.6831.3.2018. Obecnie działa na decyzji nr DAG9.6831.2.2024 z 28 października 2024, ważnej do 28 października 2030, a na rynku jest od 2019 roku. Dla CS2 przygotowano osobną sekcję z listą meczów i wynikami oraz zakłady na żywo. Szybka wypłata trafia na konto w około 15 minut w obsługiwanych bankach, ale tylko między 8:00 a 0:00, poza tymi godzinami idzie zwykły przelew. Minimalna wypłata to 10 zł, wpłata i zakład zaczynają się od 2 zł.
Bonus 100% do 200 zł od każdej z trzech pierwszych wpłat daje łącznie do 600 zł, z obrotem jednokrotnym w 10 dni. Warunek jest jeden, ale istotny: obrót wyłącznie na kuponie AKO o kursie całkowitym min. 3,00. Gra bez podatku też dotyczy tylko kuponów wielokrotnych. Oba mechanizmy pchają gracza w stronę łączenia zdarzeń, a pojedynczy zakład na mecz płaci pełny podatek. Wypłata z rynków 93,42% daje Betfanowi trzecie miejsce w grupie.
forBET
Najstarsze zezwolenie w grupie ma forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.: nr PS4.6831.10.2016 z 4 maja 2016, przedłużone decyzją z 15 listopada 2021 na 6 lat, czyli do 2027 roku. W ofercie CS2 są turnieje ESL Pro League, BLAST i ESEA, obok piłki nożnej, siatkówki, tenisa stołowego i badmintona. Wpłata, zakład i wypłata zaczynają się od 1 zł. Quick Pay księguje pieniądze w kilka minut codziennie od 9:00 do 23:00, poza tymi godzinami wychodzi zwykły przelew, a jednorazowo można wypłacić najwyżej 50 000 zł, bez prowizji.
Oferta powitalna składa się z „zakładu bez ryzyka” do 1000 zł, a od drugiej wpłaty z bonusu 100% do 2000 zł i freebetu 500 zł. Kwotę z pierwszej części trzeba obrócić raz w 14 dni, na kuponie z min. 3 zdarzeniami po kursie min. 1,30 każde. Trzy takie zdarzenia dają kurs łączny około 2,20 (dokładnie 2,197), co jest łagodniejsze niż 3,00 w Betfanie, ale wciąż wymusza AKO. Gra bez podatku przysługuje tylko nowym graczom przez pierwsze dni po rejestracji, a wypłata z rynków wynosi 93,27%.
Fuksiarz
Fuksiarz należy do spółki Bukmacherska Sp. z o.o. z Warszawy (KRS 0000806643), ma zezwolenie nr PS4.6831.1.2020 z 9 grudnia 2020 i działa na rynku od 2021 roku. W CS2 wyróżnia go oferta na rozgrywki European Pro League, obok zakładów na żywo. Wpłata i zakład ruszają od 1 zł. Wypłatę można zlecić o każdej porze, księgowanie trwa nawet 15 minut, ale zatwierdzenie przelewu przez bank zajmuje 1–2 dni robocze. Na start czeka „zakład bez ryzyka” do 1000 zł bez obrotu.
Brak obrotu przy tak wysokiej kwocie to realna zaleta, zwłaszcza na tle forBET, gdzie te same 1000 zł trzeba obrócić na trzech zdarzeniach. Na tym przewagi się kończą. Podobnie jak STS, Fuksiarz nie oferuje gry bez podatku i potrąca 12% z każdej stawki, a jego wypłata z rynków, 92,58%, jest trzecia od końca w grupie. Dla gracza obstawiającego CS2 regularnie bonus wyczerpuje się raz, podczas gdy podatek i marża wracają przy każdym kuponie.
Obstawianie meczów CS2 zaczyna się od policzenia, ile rynek oddaje graczowi
Marży nie widać w regulaminie ani na banerze promocji. Bukmacher wpisuje ją bezpośrednio w kursy, dlatego obstawianie meczów CS2 rozsądnie zaczyna się nie od formy drużyny, lecz od rachunku na liczbach, które i tak stoją na ekranie. Kurs jest odwróconym prawdopodobieństwem pomniejszonym o zysk operatora. Odwrotności kursów wszystkich wyników jednego rynku się sumuje, a nadwyżka ponad 100% pokazuje, ile bukmacher dolicza sobie z góry. Wystarczy kalkulator w telefonie.
Najczystszym materiałem do takiego rachunku jest rynek na zwycięzcę meczu, bo ma tylko dwa wyniki i nie zostawia miejsca na pomyłkę. Przy kursie 1,45 na faworyta i 2,70 na słabszą drużynę całość mieści się w trzech krokach, a ostatni z nich uwzględnia podatek, którego żaden kurs nie pokazuje.
Krok 1
Odwrotność kursu 1,45 to 1 ÷ 1,45 = 0,6897, czyli 68,97%. Odwrotność kursu 2,70 to 1 ÷ 2,70 = 0,3704, czyli 37,04%. Razem daje to 106,0%, choć oba wyniki łącznie mogą mieć najwyżej 100% szans.
Krok 2
Wypłata rynku to 100 ÷ 106,0 = 94,3%. Nadwyżka 6,0% ponad 100% to marża (overround), a w praktyce oznacza, że 5,7% każdej stawki w długim okresie zostaje u bukmachera.
Krok 3
Podatek 12% potrąca się ze stawki, więc do gry trafia 88% wpłaconej kwoty. Rachunek 94,3% × 0,88 daje 83,0%: ze 100 zł postawionych na tym rynku w długim okresie wraca średnio około 83 zł.
Po zdjęciu marży widać, jak wyglądałaby uczciwa wycena. Podzielenie 68,97% i 37,04% przez 1,06 daje 65,1% i 34,9%, czyli kursy około 1,54 i 2,86 zamiast 1,45 i 2,70. Bukmacher zabiera więc 0,09 z kursu faworyta i aż 0,16 z kursu słabszej strony. Na pojedynczym kuponie to drobna różnica, przy setkach zakładów w sezonie przestaje taka być.
Z tego samego rachunku wynika próg, od którego zakład w ogóle ma sens. Kurs 1,45 opłaca się dopiero wtedy, gdy faworyt wygrywa częściej niż w 69,0% przypadków. Po podatku efektywny kurs spada do 1,28 (1,45 × 0,88), a próg rośnie do 78,4%. Dla słabszej drużyny analogiczne liczby to 2,38 i 42,1%, podczas gdy uczciwa wycena dawała jej 34,9% szans. Gracz musi więc oceniać mecz wyraźnie trafniej niż rynek, który już go wycenił.
Metoda nie zmienia się przy innych rynkach. Zwycięzca mapy, handicap mapowy i rundowy oraz over/under map i rund to pary przeciwstawnych wyników, więc liczy się je identycznie jak zwycięzcę meczu. Zakłady specjalne mogą mieć więcej niż dwa wyniki, a wtedy sumuje się odwrotności wszystkich kursów danego rynku, nie tylko tego jednego, który interesuje obstawiającego. Pominięcie choćby jednej pozycji zaniża marżę i daje fałszywie korzystny obraz.
Średnie wypłaty opisanych operatorów, od 91,11% w Betclic do 94,86% w LV BET, pochodzą z piłki nożnej, koszykówki i tenisa, z 67 zdarzeń. Dla CS2 są tylko punktem odniesienia, bo esportowy rynek bywa wyceniony inaczej niż ligowy mecz piłkarski. Szybszą odpowiedź daje porównanie kursów na to samo spotkanie u dwóch bukmacherów, policzone tą samą metodą przed postawieniem kuponu.
Jak obliczyć realną wypłatę kuponu na mecz CS2?
Stawkę mnoży się przez 0,88, bo tyle zostaje po potrąceniu 12% podatku, a wynik przez kurs. Kupon 100 zł po kursie 1,45 wypłaci więc 127,60 zł, a nie 145 zł. U operatora oferującego grę bez podatku mnożnik 0,88 znika i kurs działa na pełną stawkę.

Kursy bukmacherskie na CS2 rosną realnie tylko tam, gdzie operator płaci podatek za gracza
Promocja nazywana grą bez podatku nie zwalnia nikogo z daniny. Przenosi ją na bukmachera: operator odprowadza 12% z własnej kieszeni, a gracz stawia pełną kwotą. Na kuponie 100 zł po kursie 2,00 różnica wynosi 24 zł, bo wypłata to 200 zł zamiast 176 zł. Odwrócony rachunek pokazuje skalę tej przewagi. Żeby kupon obciążony podatkiem oddał te same 200 zł, kurs musiałby wynosić około 2,27. Cs2 kursy bukmacherskie porównywane bez tej korekty mówią więc niewiele, bo 2,00 u jednego operatora i 2,00 u drugiego to dwie różne ceny.
Sześć z ośmiu opisanych bukmacherów ma taką promocję, ale u każdego obejmuje ona co innego. Najszerszy zakres ma Betclic, gdzie gra bez podatku nie ma limitu czasowego i dotyczy wszystkich graczy. Superbet daje ją codziennie, zarówno na zakłady przedmeczowe, jak i na żywo. Obie oferty łączy jedna cecha: nie wygasają po okresie powitalnym. Gracz, który obstawia CS2 regularnie, a nie tylko przez pierwsze tygodnie po rejestracji, dostaje u nich pełną stawkę przy każdym kuponie.
U pozostałych czterech operatorów ulga ma wyraźne granice. LV BET zdejmuje podatek przez 45 dni od rejestracji, a od 46. dnia kupon 100 zł po kursie 2,00 znów wypłaca 176 zł. W forBET promocja dotyczy wyłącznie nowych graczy przez pierwsze dni po założeniu konta. Fortuna obejmuje nią kupony z Bet Builderem i AKO Bonus, Betfan zaś tylko kupony wielokrotne. Ten ostatni warunek kosztuje najwięcej. Pojedynczy typ na zwycięzcę meczu CS2 płaci w Betfanie pełny podatek, więc żeby skorzystać z ulgi, trzeba dołożyć kolejne zdarzenie, a każde z nich wnosi na kupon własną marżę.
STS i Fuksiarz takiej promocji nie mają i potrącają 12% z każdej stawki. Tak wygląda koszt nadzoru w czystej postaci: licencja Ministra Finansów oznacza podatek od stawki, a te dwa biura nie biorą go na siebie. Różnicę widać nawet na średniej wypłacie z piłki nożnej, koszykówki i tenisa, liczonej na 67 zdarzeniach. Fuksiarz oddaje tam 92,58%, a po podatku 81,47%. Superbet przy 94,16% i grze bez podatku zatrzymuje całą tę wartość. Między tymi dwoma wynikami jest 12,69 punktu procentowego. Dane nie dotyczą wprost CS2, ale mechanizm działa identycznie na każdym rynku.
Zestawienie poniżej przelicza ten sam kupon, 100 zł po kursie 2,00, przez warunki każdego operatora. Dzięki temu widać, w których przypadkach 200 zł to stała cena, a w których tylko stan przejściowy.
| Operator | Gra bez podatku | Warunek lub ograniczenie | Wypłata z kuponu 100 zł po kursie 2,00 |
|---|---|---|---|
| Betclic | tak | bez limitu czasowego, dla wszystkich graczy | 200 zł |
| Superbet | tak | codziennie, zakłady przedmeczowe i na żywo | 200 zł |
| LV BET | tak | 45 dni od rejestracji | 200 zł przez 45 dni, potem 176 zł |
| Fortuna | tak | kupony z Bet Builderem i AKO Bonus | 200 zł na kuponie objętym promocją, na innym 176 zł |
| STS | nie | podatek 12% potrącany ze stawki | 176 zł |
| Betfan | tak | wyłącznie kupony wielokrotne | 200 zł na kuponie AKO, 176 zł na pojedynczym |
| forBET | tak | tylko nowi gracze przez pierwsze dni po rejestracji | 200 zł na starcie, potem 176 zł |
| Fuksiarz | nie | podatek 12% potrącany ze stawki | 176 zł |
Bez zastrzeżeń 200 zł wypłacają tylko Betclic i Superbet. W czterech kolejnych biurach pełna wypłata zależy od daty rejestracji albo od budowy kuponu. Promocja, która wygasa po 45 dniach albo wymaga dokładania zdarzeń, podnosi kurs tylko na papierze. Dla obstawiającego pojedyncze mecze CS2 przez cały sezon realny wybór sprowadza się więc do dwóch operatorów.
Najszybciej kursy zmieniają się w zakładach na żywo. Mapa potrafi odwrócić się w kilka rund, a bukmacher przelicza ceny po każdej z nich. LV BET pokazuje transmisje meczów Counter-Strike 2, Fortuna łączy zakłady na żywo na CS2 z transmisjami wydarzeń sportowych, a STS udostępnia STS TV zalogowanym graczom. Podatek nie omija jednak gry na żywo. W Superbet ulga obejmuje także kupony live, w STS każdy zakład postawiony w trakcie transmisji traci 12% stawki, a w LV BET po 45 dniach od rejestracji dzieje się to samo.
Czy gra bez podatku podnosi wypłatę z kuponu na CS2?
Tak, o pełne 12% stawki, ale tylko wtedy, gdy kupon spełnia warunek promocji. Na rynku zwycięzcy meczu z kursami 1,45 i 2,70 teoretyczna wypłata wraca z 83,0% do 94,3%. Marża pozostaje nietknięta, więc w długim okresie gracz nadal oddaje bukmacherowi około 5,7% obstawionej kwoty.
Typy bukmacherskie na CS2 tracą na wartości z każdym kolejnym zdarzeniem na kuponie
Przy kuponie wielokrotnym ta różnica przestaje być stała. Bukmacher mnoży kursy poszczególnych zdarzeń, a razem z nimi mnożą się procenty wypłaty każdego rynku. Typy bukmacherskie na CS2 połączone w jeden kupon AKO wyglądają w okienku kursu łącznego lepiej, niż wypadają w rachunku. Jeśli każdy z trzech meczów ma tę samą wypłatę 94,3% co przykładowy rynek zwycięzcy meczu, kupon nie oddaje 94,3%, tylko wartość przemnożoną przez siebie trzykrotnie. Kurs łączny nie jest prezentem. To ta sama marża pobrana trzy razy.
Liczby spadają szybciej, niż podpowiada intuicja. Dwa mecze na jednym kuponie to wypłata około 88,9%, trzy już tylko 84,0%. Na tym nie koniec, bo 12% podatku potrąca się od stawki, a każdy wynik po marży trzeba jeszcze przemnożyć przez 0,88. Pojedynczy mecz kończy się wtedy na 83,0%, dwa na 78,2%, trzy na 73,9%. Oczekiwana strata gracza rośnie z 17,0% do 26,1% stawki tylko dlatego, że na kuponie pojawiły się dwie dodatkowe pozycje.
Zestawienie przyjmuje założenie upraszczające: każde zdarzenie na kuponie ma taką samą wypłatę jak przykładowy rynek z kursami 1,45 i 2,70. W praktyce marża różni się między rynkami i operatorami, lecz kierunek zostaje ten sam, bo kolejne zdarzenie zawsze dokłada własny ubytek. Ostatnia kolumna nie opisuje jednego kuponu, który może wygrać albo przegrać, tylko średnią z setek kuponów o stawce 100 zł.
| Liczba zdarzeń | Wypłata po marży | Wypłata po marży i podatku | Zostaje ze 100 zł stawki w długim okresie |
|---|---|---|---|
| 1 | 94,3% | 83,0% | 83,00 zł |
| 2 | 88,9% | 78,2% | 78,20 zł |
| 3 | 84,0% | 73,9% | 73,90 zł |
Między pierwszym a trzecim wierszem jest 9,1 punktu procentowego, czyli 9,10 zł z każdej setki postawionej w ten sposób. Przy 100 kuponach po 100 zł daje to 910 zł oczekiwanej straty ponad to, co marża z podatkiem zabrałyby i tak na pojedynczych meczach. Gracz obstawiający AKO z przyzwyczajenia płaci tę różnicę od każdego kuponu, a nie jednorazowo.
Część ofert powitalnych pcha jednak w stronę kuponów wielokrotnych. W forBET obrót zakładem bez ryzyka do 1000 zł wymaga kuponu z co najmniej trzema zdarzeniami po kursie min. 1,30 każde, a Betfan rozlicza bonus 100% do 200 zł na kuponie AKO o kursie całkowitym min. 3,00. Betfan zdejmuje też podatek wyłącznie z kuponów wielokrotnych. Przy przykładowej marży trzy zdarzenia bez podatku oddają 84,0%, czyli więcej niż pojedynczy mecz z podatkiem (83,0%), ale wyraźnie mniej niż ten sam mecz bez podatku (94,3%). Zwolnienie usuwa 12% ze stawki, marży nie rusza.
Prognozy na zakłady CS2 oparte na analizie map, puli map i zmian w składzie mają realną wartość, tyle że w innym miejscu, niż obiecują kupony „pewniaków”. Analiza może wskazać pojedynczy rynek, na którym bukmacher źle ocenił szanse, na przykład zwycięzcę mapy, na której jedna z drużyn wyraźnie słabnie. Dołożenie do niego dwóch kolejnych meczów rozcieńcza tę przewagę: każda nowa pozycja, wyceniona z marżą, zabiera swój ułamek wypłaty. Jeden trafnie znaleziony błąd w wycenie nie odrobi straty generowanej przez cały kupon. Trzeba go grać osobno.
Co robić
- sprawdzać pulę map obu drużyn przed wyborem rynku
- porównywać formę na konkretnej mapie, a nie ogólny bilans meczów
- śledzić zmiany w składzie przed meczem
- liczyć wypłatę rynku z kursów przed postawieniem kuponu
Czego unikać
- dokładania zdarzeń tylko po to, by podbić kurs łączny
- typowania po nazwie i renomie drużyny
- gonienia strat kolejnymi zakładami na żywo
- traktowania warunku bonusu jako powodu do gry AKO
Gonienie strat na żywo psuje rachunek w inny sposób. Każdy kolejny kupon to nowa stawka, a od każdej stawki marża i podatek zabierają swój procent od nowa. Pięć zakładów po 100 zł na pojedyncze mecze przy wypłacie 83,0% oznacza oczekiwaną stratę 85 zł, przy kuponach trzyzdarzeniowych już 130,50 zł. Odrabianie zaczyna się zatem zawsze od wyższego progu niż ten, z którego gracz chciał wyjść.
Czy kupon wielokrotny na CS2 obniża wypłatę?
Tak, choć na pierwszy rzut oka kurs łączny sugeruje coś odwrotnego. Wyższy kurs rekompensuje tylko niższe prawdopodobieństwo trafienia, a marża każdego meczu nakłada się na poprzednią. Rachunek warto robić dla całego kuponu, nie dla każdego typu z osobna. Najwięcej z kuponu zostaje przy pojedynczym zdarzeniu.
Obstawianie esportu w Polsce jest legalne tylko na liście Ministerstwa Finansów
Każdy z tych rachunków zakłada, że wygrana w ogóle trafi na konto gracza. Obstawianie esportu, w tym meczów CS2, polskie prawo kwalifikuje jako zakłady wzajemne. Na ich urządzanie przez internet potrzebne jest zezwolenie Ministra Finansów, czego wprost wymaga art. 6 ust. 3 ustawy z 19 listopada 2009 o grach hazardowych. Serwis bez takiej decyzji może mieć rozbudowaną zakładkę esportu, kursy na każdą mapę i polską wersję językową, a i tak działa poza prawem. To nie jest formalność. Zezwolenie poddaje operatora polskiemu nadzorowi, a dopiero wtedy cała reszta, czyli podatek, limity i regulaminy bonusów, ma jakiekolwiek znaczenie dla gracza.
Wykaz prowadzony przez resort finansów obejmuje 17 podmiotów z zezwoleniem na zakłady wzajemne przez internet. Betclic, Superbet, LV BET, Fortuna, STS, Betfan, forBET i Fuksiarz figurują na nim wszystkie. Z prostego odejmowania wynika, że dziewięć kolejnych podmiotów również działa legalnie, więc ośmiu bukmacherów z ofertą na CS2 to wybór, a nie pełny obraz rynku. Odwrotny wniosek jest równie ważny: marki spoza wykazu nie stają się legalne dzięki złotówkom na stronie, polskojęzycznej obsłudze klienta czy reklamie u streamera. O statusie przesądza obecność na liście, nie wrażenie, jakie robi serwis.
Marka i posiadacz zezwolenia nie zawsze noszą tę samą nazwę. Fuksiarz należy do spółki Bukmacherska Sp. z o.o. z Warszawy, a zezwolenie Betclic, wydane 26 września 2018, przysługuje maltańskiej BEM Operations Limited, która działa w Polsce przez przedstawiciela, Gaming in Poland Sp. z o.o. Zagraniczna siedziba właściciela nie oznacza więc szarej strefy. Rozstrzyga polska decyzja administracyjna, a nie kraj rejestracji spółki ani logo na koszulce klubu.
Legalność ma swoją cenę i widać ją na każdym kuponie. Podatek 12% od stawki dotyczy całego licencjonowanego rynku, a STS i Fuksiarz nie prowadzą promocji gry bez podatku, więc u nich potrącenie następuje przy każdym zakładzie. Nadzór oznacza też sztywne ramy po stronie operatora: w Betclic i Fortunie pojedyncza wpłata nie przekroczy 100 000 zł. Dla większości obstawiających to próg czysto teoretyczny, ale pokazuje, że regulowany bukmacher nie działa według własnego uznania.
Granicę wieku wyznacza art. 27 ust. 2 tej samej ustawy. Uczestniczyć w zakładach mogą wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat, i esportowy charakter rozgrywek niczego tu nie zmienia. Turniej Counter-Strike 2 podlega dokładnie tej samej regule co każde inne wydarzenie w ofercie bukmachera.
Legalny rynek nie oznacza okrojonej oferty. Na turnieje CS2 forBET wystawia kursy między innymi na ESL Pro League, BLAST i ESEA, a Fuksiarz wyróżnia się ofertą na rozgrywki European Pro League. Fortuna i LV BET trzymają esport w osobnej zakładce, Betfan prowadzi wydzieloną sekcję Counter-Strike 2 z listą meczów i wynikami. Szerokość oferty różni się więc między operatorami. Gracz, któremu zależy na konkretnej lidze, zrobi lepiej, sprawdzając jej dostępność przed założeniem konta, a nie po pierwszej wpłacie.
Czy obstawianie CS2 jest legalne w Polsce?
Tak, jeśli zakład przyjmuje bukmacher z zezwoleniem Ministra Finansów na zakłady wzajemne przez internet, a obstawiający ma ukończone 18 lat. Konto w serwisie spoza wykazu nie daje ochrony polskiego nadzoru, nawet gdy strona przyjmuje złotówki i działa po polsku. Sprawdzenie nazwy operatora w wykazie zajmuje chwilę.

Zakłady na CS2 to koszt rozrywki, a nie sposób na zarobek
Zezwolenie Ministra Finansów chroni gracza przed nieuczciwym operatorem, ale nie przed arytmetyką. Legalny bukmacher wypłaca wygrane i działa pod nadzorem, a mimo to na każdym rynku zostawia sobie marżę, do tego potrąca 12% ze stawki na podatek. Przy meczu CS2 z kursami 1,45 i 2,70 ze 100 zł postawionych w długim okresie wraca około 83 zł. Brakujące 17 zł to cena wstępu. Płaci się ją także wtedy, gdy pojedynczy kupon wejdzie, bo rachunek obejmuje sumę wszystkich zakładów, a nie jeden udany wieczór.
Skalę tego kosztu lepiej widać w miesięcznym budżecie niż na pojedynczym kuponie. Dziesięć kuponów po 50 zł oznacza 500 zł obrotu, a przy wypłacie 83,0% oczekiwana strata wynosi 85 zł. Gdy te same pieniądze idą na kupony z trzema zdarzeniami, z których zostaje 73,9%, ten sam miesiąc kosztuje 130,50 zł. Różnica 45,50 zł nie wynika z gorszych typów. Bierze się wyłącznie ze struktury kuponu, czyli z decyzji, nad którą gracz ma pełną kontrolę.
Nawet najlepszy wariant pozostaje kosztem. Gra bez podatku zdejmuje z wypłaty mnożnik 0,88, lecz marża zostaje. Najwyższa średnia wypłata wśród opisanych operatorów, 94,86% w LV BET, oznacza stratę 5,14 zł na każde 100 zł obrotu, a najniższa, 91,11% w Betclic, 8,89 zł. Te średnie pochodzą z 67 zdarzeń z piłki nożnej, koszykówki i tenisa, więc na rynkach CS2 wypłatę i tak trzeba policzyć z kursów konkretnego meczu. Kierunek jest jednak czytelny: 91,11% bez podatku w Betclic to więcej niż 93,41% po potrąceniu 12% w STS, gdzie zostaje 82,20%. Wybór operatora zmniejsza koszt rozrywki, ale nie zamienia go w dochód.
Bonusy niczego tu nie odwracają, raczej rozciągają ten sam mechanizm w czasie. „Zakład bez ryzyka” do 1000 zł w forBET wymaga obrotu na kuponie z co najmniej trzema zdarzeniami po kursie min. 1,30, czyli dokładnie w tej strukturze, która najmocniej obniża wypłatę. W LV BET pełny bonus od pierwszej wpłaty to 600 zł wpłaty i 600 zł bonusu, a obrót czterokrotny tej sumy daje 4800 zł zakładów w 30 dni po kursie min. 1,75. Osiem razy więcej niż wpłata. Przez każdą z tych złotówek przechodzi marża, a gracz spędza miesiąc na obstawianiu, które samo nie wynikało z chęci obejrzenia meczu.
Rozsądniej traktować zakłady na CS2 jak każdy inny wydatek na rozrywkę: kwotę ustala się z góry i uznaje za wydaną już w chwili wpłaty, a ewentualna wygrana jest dodatkiem, nie pensją. Sygnały, że ta granica się zaciera, są dość jednoznaczne: kolejne wpłaty dokładane po to, żeby odrobić stratę, obstawianie na żywo meczów, których nikt nie ogląda dla przyjemności, ukrywanie kwot przed bliskimi. Jeśli któryś z tych sygnałów brzmi znajomo, warto porozmawiać ze specjalistą od uzależnień, zanim kolejny kupon zostanie postawiony. Pomoc jest dostępna i z niej się korzysta, tak jak z każdej innej opieki zdrowotnej.
Aktualizacja: